Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Analgesie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinované preparáty s tramadolem a paracetamolem v léčbě bolesti

Specializace: chirurgie všeobecná neurologie ortopedie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Analgesie

Vydáno: 14.7.2017

Kombinované preparáty s tramadolem a paracetamolem v léčbě bolesti

Léčba bolesti je náročnou disciplínou zejména kvůli patofyziologii, která dodnes není zcela přesně rozklíčována. Přestože je bolest nejčastějším důvodem, proč lidé vyhledávají lékaře, její léčba je v některých případech podceňována a není jí věnována dostatečná pozornost.

Podceňované riziko

Nejčastěji užívané léky na bolest – nesteroidní antirevmatika (NSAIDs) a paracetamol – mohou být spojeny s různými nežádoucími účinky, zejména ve vysokých dávkách a při dlouhodobém užívání. V obou případech se jedná o volně prodejné léky, jejichž účinné látky mohou být obsaženy v mnoha různých léčivých přípravcích. To představuje kvůli kumulaci dávek riziko, které si pacienti mnohdy neuvědomují a na něž by je měli lékaři pravidelně upozorňovat. NSAIDs jsou navíc často doporučovány jakožto léky první volby na bolest, přestože u pacientů nejsou přítomné známky zánětu.

Přínos fixních kombinací

Tyto přípravky nabízejí přínos daný synergickým působením obou účinných látek s různými mechanismy účinku. To umožňuje podávání nižších dávek, a tedy i menší toxicitu. Proto představují kombinované preparáty vhodnou terapeutickou možnost u středně těžké až těžké bolesti. NSAIDs by při této léčbě měly být podle současných doporučení určeny pro příležitostné krátkodobé užívání v případě akutního zhoršení obtíží.

Jednou z fixních kombinací analgetik je kombinace tramadolu, centrálně působícího slabého opioidního analgetika, s nízkou dávkou paracetamolu. Studie s fixní kombinací tramadol/paracetamol dokládají účinnost související s duálním mechanismem účinku. Farmakokinetika tradamolu a paracetamolu zvyšuje pravděpodobnost úlevy od bolesti a díky supraaditivnímu účinku této kombinace je lék vhodný pro širokou škálu bolestivých stavů.

Vyšší adherence

Chronické bolesti mají rozdílný mechanismus, proto je při výběru terapie nutné pečlivě zhodnotit druh a intenzitu bolesti a zohlednit i subjektivní vnímání obtíží pacientem. Kombinovaná léčba se širším spektrem analgetických účinků, která pacientům přináší úlevu od chronických bolestí a má méně nežádoucích účinků, přirozeně podporuje adherenci k léčbě; terapie tak vykazuje lepší výsledky.

Bezpečnost a dobrá snášenlivost i u seniorů

Léčba bolesti u geriatrických pacientů starších 75 let, z nichž více než polovina udává bolest jakožto nejčastější zdravotní problém, má svá specifika. Podle směrnice Americké geriatrické společnosti (AGS) by u této skupiny pacientů neměly být na chronickou bolest běžně užívány léky ze skupiny NSAIDs. Vhodnou variantou je právě léčba pomocí fixní kombinace tramadol/paracetamol, která má příznivý poměr přínosů a rizik a je dobře snášená.

(pak)

Zdroj: Pergolizzi J. V. jr., van de Laar M., Langford R. et al. Tramadol/paracetamol fixed-dose combination in the treatment of moderate to severe pain. J Pain Res 2012; 5: 327–346, doi: 10.2147/JPR.S33112.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Metamizol v terapii akutních bolestí hlavy

Práce brazilských autorů zkoumala metamizol z hlediska jeho efektivity a bezpečnosti při léčbě migrenózních i tenzních bolestí hlavy. Metamizol je dle jejich závěru účinný prostředek k potlačení těchto bolestí s dobrým bezpečnostním profilem.

Pravidelné užívání paracetamolu či kombinace paracetamolu s kodeinem u pacientů s osteoartritidou snižuje potřebu záchranné medikace NSAIDs

Pokud pacienti užijí alespoň 50 % předepsané léčby paracetamolem nebo paracetamolem v kombinaci s kodeinem indikované ke zmírnění bolesti související s osteoartritidou, významně se u nich sníží nutnost podání záchranné medikace v podobě nesteroidních antirevmatik. Ukázala to právě publikovaná analýza údajů od více než 40 tisíc pacientů s osteoartritidou sledovaných za období 13 let.

Jak zlepšit účinek paracetamolu?

Paracetamol je jedním z nejrozšířenějších analgetik. Používá se déle než půl století a je volně prodejný po celém světě díky své bezpečnosti, užívá-li se v terapeutických dávkách. Samotný paracetamol v obvyklé dávce (500 mg pro dosi per os) má však u dospělých často nedostatečný analgetický účinek.Všechny novinky