Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Analgesie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinace tramadolu s paracetamolem jako výhodná volba

Specializace: chirurgie všeobecná neurologie ortopedie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Analgesie

Vydáno: 6.5.2016

Kombinace tramadolu s paracetamolem jako výhodná volba

Při pohledu do odborných databází by se mohlo zdát, že se výzkumníci z celého světa zaměřují na to, aby dokázali nevýhody a negativní dopady všech existujících léčivých látek. Dejme pro změnu prostor informacím pozitivním − o účinnosti a využitelnosti fixní kombinace tramadol/paracetamol.

Tramadol/paracetamol 37,5 mg/325 mg je perorální fixní kombinace atypického opioidu tramadolu s anilinovým derivátem paracetamolem. V Evropské unii bývá indikována v případech symptomatické léčby nebo při silné bolesti. Má rychlý nástup účinku a poskytuje dlouhotrvající multimodální analgezii. Je účinná a dobře tolerovaná u pacientů se středně silnou až silnou bolestí.

Z výsledků klinických studií vyplývá, že tato kombinace poskytuje úlevu od bolesti po menších operacích, dále je účinná proti muskuloskeletální bolesti (a to jak akutní, tak i chronické a subchronické), při migréně a v neposlední řadě rovněž při bolestivé periferní neuropatii u diabetiků. Osvědčila se i jako přídavné analgetikum u pacientů trpících středně silnou až silnou muskuloskeletální bolestí (například při osteoartróze nebo revmatoidní artritidě), která trvá navzdory léčbě NSAID a/nebo chorobu modifikujícími léčivy. Dobře byla hodnocena u pacientů s pooperační bolestí, distorzí hlezenního kloubu nebo subakutní bolestí bederní páteře. Účinnost této kombinace byla lepší než u samotného paracetamolu, většinou stejná či lepší než u tramadolu a obecně obdobná jako u ibuprofenu nebo fixních kombinací hydrokodon/paracetamol, kodein/paracetamol a kodein/paracetamol/ibuprofen. Její analgetická účinnost se u pacientů s chronickou bolestí při diabetické periferní neuropatii významně nelišila od účinků gabapentinu.

Ve srovnání se svými komponentami nemá tato kombinace zhoršenou tolerabilitu a její profil byl víceméně stejný jako u ostatních srovnávaných látek, ať už generik, nebo fixních kombinací, ačkoli výskyt některých jednotlivých nežádoucích účinků byl u této fixní kombinace nižší než u jiných látek. Vše tedy nasvědčuje tomu, že kombinace tramadol/paracetamol je výhodnou léčebnou možností pro multimodální analgezii u pacientů se středně silnou až silnou bolestí.

(pez)

Zdroj: Dhillon S. Tramadol/paracetamol fixed-dose combination: a review of its use in the management of moderate to severe pain. Clin Drug Investig 2010; 30 (10): 711−738; doi: 10.2165/11205830-000000000-00000. Erratum in: Clin Drug Investig 2010; 30 (12): 866.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kombinace paracetamolu a tramadolu v ordinaci praktického lékaře − bezpečná úleva

Praktický lékař hraje nezastupitelnou roli v léčbě akutní i chronické bolesti, vždyť až 40 % pacientů navštíví svého lékaře právě pro bolest.

Kombinace meloxikam + pregebalin účinně tlumí bolest u oasteoartritidy kolene

Kombinace meloxikamu a pregabalinu prokázala účinnost při zmírnění bolesti u pacientů s osteoartritidou kolene. Větší účinnost kombinované léčby v porovnání s monoterapií každým z přípravků naznačuje kombinaci zánětlivé a neuropatické bolesti u oasteoartritidy.

Lokální anestetika

Lokální anestezie je vyřazení vnímání veškerých podnětů v blízkosti místa aplikace lokálního anestetika nebo v úseku inervovaném určitým nervovým kmenem bez ovlivnění vědomí. Lokální anestetika ovlivňují sodíkové kanály, a tím přechodně blokují vznik a vedení vzruchu ve svalové a nervové tkáni. Vedou ke ztrátě funkce sympatiku, z čehož vyplývá ztráta citlivosti na bolest (analgezie), a ke ztrátě citlivosti na dotek, teplo a chlad (anestezie).Všechny novinky