Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Analgesie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Klinická aktualizace benefitů a rizik perorálního paracetamolu a kombinace paracetamol/kodein: Je to stále dobrá volba?

Specializace: chirurgie všeobecná neurologie ortopedie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Analgesie

Vydáno: 4.9.2017

Klinická aktualizace benefitů a rizik perorálního paracetamolu a kombinace paracetamol/kodein: Je to stále dobrá volba?

Po desetiletí byl paracetamol (acetaminofen) v celosvětovém měřítku používán jako populární a podle všeho bezpečný lék, jehož výhodou je i skutečnost, že je volně prodejný. Poté však začalo být jeho použití zpochybňováno obavami o kardiovaskulární (KV) a hepatální bezpečnost jeho podávání, eventuálně o rizika spojená s prenatálním obdobím. Pochybnosti se začaly objevovat dokonce i kolem analgetické účinnosti paracetamolu. Prakticky zároveň začala být diskutována i otázka užitečnosti a vhodnosti použití kodeinu jakožto jedné z komponent kombinovaných preparátů.

Rešerše vyvracející pochybnosti

Prezentovaná klinická aktualizace využila materiálu získaného z databáze PubMed, konkrétně odborných článků a studií věnujících se účinnosti a bezpečnosti paracetamolu (acetaminofenu), kodeinu a také kombinace obou látek publikovaných v období do června 2016 včetně. Tato práce přináší odpovědi na pochybnosti spojené s používáním paracetamolu a důkazy o přínosu a rizicích použití samotného perorálního paracetamolu nebo paracetamolu v kombinaci s kodeinem v případě mírné až střední bolesti u dospělých pacientů. Dále porovnává příslušné profily účinnosti a bezpečnosti s těmi, které se týkají použití nesteroidních antiflogistik (NSAIDs).

Vhodná volba i pro rizikovější pacienty

Zatímco existuje jednoznačná a výrazná souvislost mezi užíváním NSAIDs a gastrointestinální (GI) či KV morbiditou a mortalitou, u paracetamolu a kombinace paracetamolu s kodeinem naopak existují důkazy, které podporují jeho užívání dokonce i u nejzranitelnějších jedinců, jako jsou starší osoby, těhotné ženy, alkoholici a pacienti s GI a KV omezeními.

Kontroverzní a rozšířené mylné představy o složitém jaterním metabolismu a potenciální hepatotoxicitě byly vyvráceny nedávnými recenzemi, a paracetamol tak zůstává prvoliniovým neopioidním analgetikem i u pacientů s onemocněním jater, a to za předpokladu, že jsou dodržována pravidla jeho užívání.

Závěr

Vzhledem k profilu bezpečnosti a snášenlivosti zůstává paracetamol v mnoha mezinárodních guidelines lékem první linie a volby. Samotný paracetamol i jeho kombinace s kodeinem jsou u dospělých pacientů bezpečnou a účinnou volbou, zatímco NSAIDs jsou vzhledem k riziku potenciálně fatálních GI a KV nežádoucích účinků očividně méně bezpečnou případnou alternativou.

(rej)

Zdroj: Kress H. G., Untersteiner G. Clinical update on benefit versus risks of oral paracetamol alone or with codeine: still a good option? Curr Med Res Opin 2017 Feb; 33 (2): 289–304, doi: 10.1080/03007995.2016.1254606.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 6x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Efekt kombinace tramadolu a paracetamolu na spotřebu morfinu po aortokoronárním bypassu

Kombinace tramadolu a paracetamolu snižuje spotřebu morfinu po aortokoronárním bypassu (CABG), tak zní závěr turecké studie publikované v Journal of Clinical Anesthesia.

Antinocicepční účinek a vliv na růst nádoru při použití systémově podaného metamizolu, chloridu hořečnatého nebo kombinace obou

Studie venezuelských výzkumníků představuje neopioidní analgetikum metamizol v kombinaci s adjuvanciem, kterým byl chlorid hořečnatý, jako možnou volbu terapie bolesti spojené s nádorovým onemocněním. Zkoumán byl také výskyt antinocicepční tolerance při opakovaném podávání a vliv na růst nádoru.

Hodnocení efektivity různých kombinací paracetamolu a opioidů při léčbě akutní bolesti

Skupina lékařů z amerických univerzit ve Washingtonu a Baltimoru provedla ve spolupráci s kolumbijskou nadací Random, která se zabývá výzkumem v oblasti farmakoekonomie, analýzu nákladů na léčbu bolesti pomocí tři různých fixních kombinací analgetika s opioidy.Všechny novinky