Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Analgesie: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Fixní kombinace tramadol/paracetamol zajišťuje účinnou multimodální analgezii s nízkým výskytem nežádoucích účinků

Specializace: chirurgie všeobecná neurologie ortopedie praktické lékařství pro dospělé
Téma: Analgesie

Vydáno: 30.7.2015

Fixní kombinace tramadol/paracetamol zajišťuje účinnou multimodální analgezii s nízkým výskytem nežádoucích účinků

Přehled klinických studií ukázal, že perorální fixní kombinace tramadol/paracetamol je vhodná terapeutická možnost u dospělých pacientů se středně závažnou až závažnou bolestí. Přidání paracetamolu k tramadolu zajišťuje rychlejší nástup účinku a jeho delší trvání a umožňuje snížit dávky obou účinných látek při zachování analgetické účinnosti, což omezuje výskyt nežádoucích účinků.

Fixní kombinace tramadol 37,5 mg / paracetamol 325 mg je v EU indikována k symptomatické léčbě středně závažné až závažné bolesti. V několika klinických studiích s kvalitním designem zajistila jedna nebo více dávek tramadolu/paracetamolu účinné zmírnění bolesti u dospělých pacientů s postoperační bolestí po menších operacích, s muskuloskeletální bolestí (akutní, subakutní i chronickou), s bolestivou diabetickou periferní neuropatií i s migrenózní bolestí. Tato kombinace vedla také k dalšímu analgetickému účinku u pacientů s muskuloskeletální bolestí (např. bolestí u osteoartritidy nebo revmatoidní artritidy) již léčených nesteroidními antirevmatiky a/nebo chorobu modifikujícími antirevmatickými léky. U pacientů s postoperační bolestí, s distorzí kotníku nebo subakutní bolestí bederní páteře byla analgetická účinnost tramadolu/paracetamolu lepší než u samotného paracetamolu a minimálně stejně dobrá jako u samotného tramadolu a byla srovnatelná s ibuprofenem a fixními kombinacemi hydrokodon/paracetamol, kodein/paracetamol a kodein/paracetamol/ibuprofen. Kromě toho vykázala kombinace tramadol/paracetamol podobnou účinnost v léčbě chronické bolesti spojené s diabetickou periferní neuropatií jako gabapentin.

Kombinace tramadol/paracetamol není v porovnání s jednotlivými složkami spojena s novými bezpečnostními riziky. Profil snášenlivosti této kombinace byl podobný jako u aktivních komparátorů (fixních kombinací a jednotlivých látek), navíc s nižší incidencí některých nežádoucích účinků.

Autoři se shodují, že fixní perorální kombinace tramadol/paracetamol je účinnou možností léčby středně závažné až závažné bolesti, navíc s nízkým rizikem nežádoucích účinků.

(zza)

Zdroje: 1. Dhillon S. Tramadol/paracetamol fixed-dose combination: a review of its use in the management of moderate to severe pain. Clin Drug Investig. 2010; 30 (10): 711–738. 2. Sawaddiruk P. Tramadol hydrochloride/acetaminophen combination for the relief of acute pain. Drugs Today (Barc). 2011 Oct; 47 (10): 763–772.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 19x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Tramadol s dávkováním 1× denně může zvýšit compliance pacientů

Jak ukázal přehled prací týkajících se tramadolu podávaného 1× denně (OD), profil účinnosti a bezpečnosti předurčuje tento lék k dlouhodobé terapii chronické nenádorové bolesti. Léková forma umožňující podávání 1× denně navíc nabízí výhodu jednoduššího dávkovacího režimu s potenciálem vyšší compliance pacientů.

Léčba chronické bolesti u starších pacientů vychází z farmakologických i nefarmakologických přístupů

Jak ukázal přehled literatury publikovaný v srpnu 2014 v časopise JAMA, léčba přetrvávající bolesti u starších pacientů by měla zahrnovat farmakoterapii i rehabilitaci, kognitivně-behaviorální terapii a další nefarmakologické postupy. Důležitá je spolupráce mezi pacientem a lékařem. Z farmak je jako první volba doporučován paracetamol, při nedostatečné účinnosti topická nesteroidní antirevmatika a tramadol.

Nová metoda kombinované analgetické léčby vychází z multimechanistické povahy bolesti

Léčba bolesti je obtížný úkol, protože patofyziologie bolesti je komplexní a není dosud zcela vysvětlena. Nejrozšířenější analgetika, která jsou dostupná jako volně prodejné léky, tedy nesteroidní antirevmatika (NSAID) a paracetamol, jsou spojena s nežádoucími účinky, zejména ve vysokých dávkách nebo při dlouhodobém užívání. Lékaři by měli vědět o všech lécích, které jejich pacienti užívají, a měli by je poučit o rizicích a přínosu dostupných analgetik.Všechny novinky