Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Alergické reakce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kuriózní lidová léčba alergie na ananas

Specializace: alergologie a imunologie dermatologie dětská dermatologie
Téma: Alergické reakce

Vydáno: 5.4.2016

Kuriózní lidová léčba alergie na ananas

Lidové léčitelství je problémem, který sužuje snad celý svět. Obzvláště v Africe se šamanská léčba těší všeobecné důvěře a ochotě pacientů dodržovat i ty nejbizarnější kúry. Snad proto přivedla obyčejná potravinová alergie mladou dívku z Kamerunu do péče šamana, který jí ordinoval těžce toxickou látku.

Dvaadvacetiletá studentka z Kamerunu byla hospitalizována pro difuzní bolestivé kožní erupce, které trvaly přibližně tři dny. Nynější onemocnění údajně začalo jako alergická reakce na ananas. Svojí alergie si byla pacientka vědoma již po delší dobu. Ve snaze o její léčbu ji její matka donutila opakovaně vypít roztok připravený ze střelného prachu, který koupila na trhu a smíchala s trochou vody. Střelný prach se typicky skládá z dusičnanu draselného (přibližně 75 % obsahu), elementární síry (10 %) a dřevěného uhlí (15 %).

Třetí den této „léčby“ si pacientka všimla kožních erupcí. Na začátku měly makulopapulární charakter, později se měnily v eroze. Postižení kůže bylo doprovázeno horečkou. Postupem času se na kůži vytvořila varieta nejrůznějších erupcí, od hyperpigmentovaných papul po puchýře a eroze bez Nikolského příznaku. Ušetřeny byly dlaně a chodidla. Spojivky a sliznice nosu, ústní dutiny, vulvy, vagíny a anu však byly těžce postiženy. Tento soubor příznaků je typický pro Stevensův–Johnsonův syndrom (SJS).

SJS je erytematózní kožní onemocnění multifaktoriální etiologie, doprovázené tvorbou puchýřů a slizničním postižením. Deskvamace kůže obvykle přesahuje 10 %. Jedná se o život ohrožující onemocnění, které vzniká nejčastěji jako nežádoucí účinek farmakoterapie nebo jako kožní manifestace infekčních chorob (systémová kandidóza, atypické pneumonie, cytomegalovirus). Léčba spočívá především v infuzích elektrolytů a krytí kožních lézí, může být použita i imunomodulační terapie ve formě IVIG či kortikoidů.

Tato terapie byla pacientce s úspěchem aplikována. Výsledek byl uspokojivý, následkem jsou pouze pozánětlivé srůsty a difuzní dyschromie. Pravděpodobně se jedná o první publikovaný případ rozvoje Stevensova–Johnsonova syndromu následkem požití střelného prachu.

(pez)

Zdroje:

  1. Kouotou E. A., Defo D., Zoung-Kanyi Bissek A. C., Ndjitoyap Ndam E. C., Beylot-Barry M. Stevens-Johnson’s syndrome following ingestion of gunpowder. Ann Dermatol Venereol 2012 Oct; 139 (10): 617−620; doi: 10.1016/j.annder.2012.05.005.
  2. Chantaphakul H., Sanon T., Klaewsongkram J. Clinical characteristics and treatment outcome of Stevens-Johnson syndrome and toxic epidermal necrolysis. Exp Ther Med 2015 Aug; 10 (2): 519−524.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výzkum genů souvisejících s alergickou rýmou a alergií pomocí celogenomových asociačních studií

Alergická rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice zprostředkované alergen‑specifickým imunoglobulinem E (IgE). Projevuje se kýcháním, svěděním v nose, nosní sekrecí a ucpáním nosu. Výskyt alergické rýmy je celosvětově vysoký, včetně Číny, a postupně narůstá. Ačkoli nejde o život ohrožující onemocnění, má nepříznivý dopad na kvalitu života postižených jedinců a představuje socioekonomickou zátěž jak pro jedince, tak pro společnost.

Cesta k pochopení biologické podstaty alergických onemocnění s využitím transdisciplinárního přístupu k lidským populacím

Objasňování komplexních mechanismů v pozadí multifaktoriálních nemocí, jako jsou astma a alergická onemocnění, představuje pro veřejné zdravotnictví náročnou výzvu, uvážíme‑li nárůst incidence těchto nemocí v populaci. V posledních desetiletích se v souvislosti s novým fenoménem celogenomových asociačních studií (genome‑wide association study, GWAS) setkáváme se značným úsilím o charakterizaci genetických determinant astmatu a alergických onemocnění.

Exogenní alergická alveolitida v automobilovém průmyslu 
– kazuistika

Exogenní alergická alveolitida (EAA) je onemocnění postihující plíce, z počátku především na úrovni alveolů. Vzniká jako důsledek poruchy imunoregulačních mechanismů u predisponovaných osob. Nejčastější příčinou je vdechování organických prachů živočišného i rostlinného původu s následnou alergickou reakcí na cizorodou bílkovinu. Výskyt exogenní alergické alveolitidy jako nemoci z povolání je v ČR velmi malý.Všechny novinky