Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Alergické reakce: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ekzém rukou u dětí? Příčiny mohou být různé

Specializace: alergologie a imunologie dermatologie dětská dermatologie
Téma: Alergické reakce

Vydáno: 14.3.2018

Ekzém rukou u dětí? Příčiny mohou být různé

Také vám chodí do ordinace děti s ekzémem pouze na rukou? Pak vás možná zaujme studie, která zkoumala jeho nejčastější příčiny a projevy.

Častý problém, otazníky okolo diagnostiky

Ekzém rukou je velice častý. V akutní fázi se projevuje přítomností erytému, vezikul a pustul, chronicky pak deskvamací a fisurami. Nicméně jeho diagnostika není vždy jednoduchá, především proto, že existuje více klasifikací, kterým schází jednoticí prvek. Odborníci se neshodují ani v tom, zda je vhodné tyto děti vyšetřovat a hledat vyvolávající příčinu.

Dermatologové ze španělské Valencie se pokusili přispět k objasnění situace provedením observační studie u 42 dětí s ekzémem rukou ve věku 3–16 let. Některé její závěry jsou nečekané.

Různé diagnózy v jednom pytli

U dětí s ekzémem lokalizovaným výlučně na rukou byly stanoveny následující diagnózy:

  • atopická (alergická) dermatitida byla pomocí epikutánních testů zjištěna u 15 pacientů (35,7 %),
  • kontaktní alergická dermatitida u 14 pacientů (33,3 %),
  • endogenní vezikulární ekzém u 6 pacientů (14,3 %),
  • endogenní hyperkeratotický ekzém u 5 pacientů (11,9 %),
  • kontaktní iritační dermatitida u 2 pacientů (4,8 %).

Dva pacienti s kontaktní alergickou dermatitidou splnili rovněž kritéria atopické dermatitidy.

Nejčastější alergeny

Epikutánní testy byly pozitivní celkem v 16 případech (38,1 %). Nejčastěji zjištěnými alergeny byly thiomersal (thimerosal), nikl, rtuť a kobalt, což odpovídá předchozím studiím. Přestože však byl thiomersal nejčastěji nalezeným alergenem, klinicky relevantní byla méně než polovina reakcí. Důvodem relativně časté alergie je jeho využívání jakožto konzervantu v běžně dostupných přípravcích. V této studii byly všechny případy alergie na thiomersal a rtuť asociované s běžnými antiseptickými roztoky.

Zdrojem senzibilizace u kontaktní alergické dermatitidy byly v 8 případech zdravotnické přípravky, ve 2 případech kosmetika, ve 2 případech rukavice a po 1 případu hračky (plastelína) a bižuterie.

Rozdíly mezi dětmi a dospělými

Hlavním specifikem v dětské populaci je nízká prevalence kontaktní iritační dermatitidy, zatímco u dospělých je to jedna z nejčastějších příčin. Důvodem je pravděpodobně rozdíl v návycích dětí a dospělých – zdrojem iritace jsou látky, se kterými se setkáváme v pracovním i domácím prostředí (chemikálie, detergenty, kosmetika). A s těmi děti přicházejí do styku jen málo.

Lokalizace ekzému

Nejčastěji postiženými lokalizacemi byly následující: bříška prstů (12 případů, 28,6 %), dlaně (9 případů, 21,4 %), dorzum ruky (5 případů, 11,9 %) a laterální okraj ruky (4 případy, 9,5 %). Ve 12 případech bylo postižení difuzní (28,6 %), bez predilekce ve kterékoliv ze zmíněných zón.

U pacientů s alergickou kontaktní dermatitidou byla lokalizace následující: difuzní (10 případů, 71,4 %), bříška prstů (2 případy, 14,3 %) a dorzum ruky (1 případ, 7,1 %).

Závěr

Na základě těchto výsledků autoři doporučují provádět v suspektních případech epikutánní testy.

(pez)

Zdroj: Ortiz-Salvador J. M., Subiabre-Ferrer D., García Rabasco A. et al. Hand eczema in children. Clinical and epidemiological study of the population referred to a tertiary hospital. An Pediatr (Barc) 2017 Aug 21, pii: S1695-4033(17)30291-6, doi: 10.1016/j.anpedi.2017.07.005 [Epub ahead of print].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,8/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Inhibice interleukinu 5 v terapii eozinofilních respiračních onemocnění

Přehledový článek italských autorů publikovaný v časopisu Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology se zabývá aktuálními poznatky v oblasti biologie eozinofilů a možností terapeutického ovlivnění patofyziologického mechanismu působení interleukinu 5 (IL-5), který se podílí na vzniku řady eozinofilních respiračních onemocnění, zejména eozinofilního astmatu.

Zvyšování dávek bilastinu zlepšuje účinnost u kontaktní chladové kopřivky

H1-antihistaminikum bilastin má výhodné farmakologické vlastnosti, jichž se využívá k léčbě různých typů urtikarií. Prezentovaná studie hodnotí účinnost a snášenlivost standardních a postupně se zvyšujících dávek této látky u kontaktní chladové kopřivky.

Praktické otázky při léčbě alergické rinokonjunktivitidy a urtikarie bilastinem

Bilastin je bezpečné a již běžně užívané nesedativní H1-antihistaminikum. Mezi jeho indikace patří symptomatická léčba alergické rinokonjunktivitidy a urtikarie. Jelikož klinické studie obvykle vylučují pacienty s komorbiditami, další medikací a těhotné či kojící ženy, při vstupu na trh nejsou informace o užívání v těchto případech dostupné. Následující článek prezentuje odpovědi na nejčastější praktické dotazy spojené s užíváním bilastinu za specifických okolností.Všechny novinky