Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Acne vulgaris: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Topická léčba akné – porovnání snášenlivosti přípravků

Specializace: dermatologie gynekologie a porodnictví pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Acne vulgaris

Vydáno: 5.11.2016

Topická léčba akné – porovnání snášenlivosti přípravků

Použití topických léčivých prostředků na acne vulgaris je limitováno jejich potenciální dráždivostí. V současnosti jsou dostupné nové kombinace léků, které se vyznačují lepší snášenlivostí, avšak možné podráždění stále představuje překážku v jejich používání, zejména jde-li o přípravky s obsahem více než 2 složek. V následující studii byla porovnávána snášenlivost dvou kombinovaných přípravků.

Metodika a průběh studie 

Tým odborníků z dermatologického oddělení Oregonské univerzity v Portlandu (USA) porovnával tolerabilitu dvou kombinovaných topických přípravků k léčbě akné: gel s obsahem 1,2 % klindamycinu a 0,025 % tretinoinu (CLIN/RA) vs. gel s obsahem 2,5 % benzoylperoxidu a 0,1 % adapalenu (BPO/ADA).

Pacienti aplikovali v dvojitě slepém pokusu po dobu 21 dní oba přípravky (CLIN/RA a BPO/ADA) na obličej – každý na jednu stranu. Autoři studie po tuto dobu sledovali subjektivní i objektivní známky podráždění, pálení, svědění, erytému a suchosti/šupinatění kůže a měřili transepidermální vodní ztrátu (TEWL) coby objektivní příznak kožního podráždění.

Výsledky

Výsledky analýzy všech měření ukázaly, že přípravek CLIN/RA způsobuje významně menší pálení než přípravek BPO/ADA (p < 0,001) a také významně menší svědění než BPO/ADA (p < 0,001). BPO/ADA dále způsoboval významně větší TEWL než CLIN/RA (p = 0,005). Míra erytému a suchosti/šupinatění byla u obou přípravků srovnatelná.

Závěr

Gel obsahující klindamycin a tretinoin vyvolává menší kožní podráždění a menší transepidermální vodní ztrátu než gel s obsahem benzoylperoxidu a adapalenu.

(ask)

Zdroj: Goreshi R. J. et al. A double-blind, randomized, bilateral comparison of skin irritancy following application of the combination acne products clindamycin/tretinoin and benzoyl peroxide/adapalene. Drugs Dermatol 2012; 11 (12): 1422−1426.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,1/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porovnání lokální kombinované léčby 1,2% klindamycinem s 0,025% tretinoinem a lokální monoterapie akné

Studie porovnávající lokální kombinovanou léčbu 1,2% klindamycinem (CLIN) s 0,025% tretinoinem (RA) v nosném vehikulu (CT gel) s efektem monoterapie klindamycinem, tretinoinem a nosným vehikulem u pacientů s akné.

Gel s klindamycinem/tretinoinem a fotosenzitivita? Bez obav

Topicky aplikované léčivé přípravky, které absorbují světlo o vlnové délce v rozmezí 290−700 nm, by podle platných doporučení měly být testovány, zda nezpůsobují fotosenzitivitu. Obzvláště tehdy, mají-li být aplikovány na místa, která jsou vystavována slunečnímu záření.

Kombinace klindamycinu s tretinoinem by mohla pomoci v léčbě erytematoteleangiektatické formy acne rosacea

Acne rosacea je chronické kožní onemocnění postihující přibližně 10 % osob spíše bledší pleti. Obvykle se omezuje na pokožku obličeje. Jeho klinické projevy mohou zahrnovat erytém, teleangiektazie, papuly, pustuly, edém, léze v oblasti očí a rinofymu. Řada těchto klinických projevů se podobá acne vulgaris, proto autoři studie předpokládali, že by v léčbě acne rosacea mohla nalézt uplatnění i kombinace klindamycinu s tretinoinem.Všechny novinky