Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Acne vulgaris: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinovaná lokální léčba akné klindamycinem a tretinoinem: u kterých pacientů je nejúčinnější?

Specializace: dermatologie gynekologie a porodnictví pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Acne vulgaris

Vydáno: 11.6.2016

Kombinovaná lokální léčba akné klindamycinem a tretinoinem: u kterých pacientů je nejúčinnější?

Klindamycin-fosfát v kombinaci s tretinoinem v podobě gelu prokázal svou účinnost v klinických studiích i v široké dermatologické praxi u pacientů s akné. U kterých nemocných lze očekávat největší efekt?

Na tuto otázku se snaží nalézt odpověď práce z června 2015 publikovaná v Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. Jedná se o souhrnnou analýzu dvou kontrolovaných dvojitě zaslepených klinických studií, které hodnotily účinnost a bezpečnost léčby v rámci III. fáze klinického testování. Na základě jejich výsledků byl léčivý přípravek schválen v USA a následně v dalších zemích pro použití u pacientů s acne vulgaris od 12 let věku.

Metodika studií

V rámci dvou analyzovaných studií celkem 845 nemocných s acne vulgaris v obličeji aplikovalo gel s obsahem klindamycin-fosfátu v koncentraci 1,2 % a tretinoinu 0,025 %, a to 1× denně. Léčebný efekt byl hodnocen po 12 týdnech, přičemž cílem práce bylo nalézt společné rysy pacientů, u nichž došlo k úplnému nebo téměř úplnému vymizení akné (hodnocení léčebné odpovědi clear či almost clear). Analýza tedy nezahrnuje kontrolní skupiny, jež aplikovaly jen klindamycin, jen tretinoin nebo jen vehikulum (placebo).

Velmi dobré výsledky u všech skupin pacientů

Úplného nebo téměř úplného vymizení kožních lézí bylo dosaženo u 185 pacientů, kteří používali kombinaci klindamycin + tretinoin, tj. v 21,8 % případů. Při srovnání parametrů vstupního souboru (n = 845) a skupiny pacientů s nejlepšími výsledky léčby (n = 185) jsou patrné některé rozdíly:

  • Pohlaví: ve „výsledné“ skupině lehce převažovaly ženy – 57,9 % (vs. 51,2 % ve vstupním souboru).
  • Závažnost acne vulgaris: jak lze očekávat, nejlepších výsledků dosáhli pacienti s lehkou akné (20,0 vs. 14,0 %) a s akné středního stupně (73,0 vs. 71,6 %).

Ženy s mírným až středně těžkou acne vulgaris se jeví jako nejvhodnější pro lokální léčbu kombinací klindamycinu s tretinoinem, avšak uvedené výsledky nebyly statisticky hodnoceny. Pacienti s těžkou akné jsou kandidáty pro kombinovanou systémovou a lokální léčbu, nicméně jak článek připomíná, i oni mohou výrazně pozitivně vnímat efekt samotné lokální terapie, byť dojde jen k částečnému vymizení kožních lézí. Navíc s přihlédnutím k výsledkům dalších publikovaných klinických studií lokální léčba kombinací klindamycin + tretinoin je velmi dobře tolerována a vysoce účinná ve všech skupinách pacientů bez ohledu na pohlaví či tíži onemocnění.

(thr)

Zdroj: Del Rosso J. Q. Clindamycin phosphate 1.2%/tretinoin 0.025% gel for the treatment of acne vulgaris: which patients are most likely to benefit the most? J Clin Aesthet Dermatol 2015 Jun; 8 (6): 19−23.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Metody podpůrné terapie acne vulgaris

Akné je chronické zánětlivé onemocnění postihující pilosebaceózní jednotku. Jedná se o jednu z nejčastějších zdravotních obtíží. Komplexní terapie se kromě klasické léčby zaměřuje i na podpůrné metody zahrnující individuální psychologický přístup, úpravu životního stylu a péči o pokožku.

Akné pro lékaře - i nedermatology

Akné je jedna z nejčastějších dermatóz, která má kvůli postižení viditelných partií závažné psychosociální důsledky (úzkosti, deprese, suicidální tendence). Neléčená těžká akné má viditelné následky na celý život. Nejedná se tedy pouze o estetický, kosmetický problém.

Kombinace clindamycinu a tretinoinu − moderní efektivní terapie acne vulgaris u adolescentů

Článek pojednává o účincích fixní kombinace clindamycinu a tretinoinu (CLIN/RA) u adolescentních pacientů ve věku 12−18 let.Všechny novinky