Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Acne vulgaris: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kombinace klindamycinu s tretinoinem by mohla pomoci v léčbě erytematoteleangiektatické formy acne rosacea

Specializace: dermatologie gynekologie a porodnictví pediatrie praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Acne vulgaris

Vydáno: 5.10.2016

Kombinace klindamycinu s tretinoinem by mohla pomoci v léčbě erytematoteleangiektatické formy acne rosacea

Acne rosacea je chronické kožní onemocnění postihující přibližně 10 % osob spíše bledší pleti. Obvykle se omezuje na pokožku obličeje. Jeho klinické projevy mohou zahrnovat erytém, teleangiektazie, papuly, pustuly, edém, léze v oblasti očí a rinofymu. Řada těchto klinických projevů se podobá acne vulgaris, proto autoři studie předpokládali, že by v léčbě acne rosacea mohla nalézt uplatnění i kombinace klindamycinu s tretinoinem.

Metodika studie

Američtí autoři na základě tohoto předpokladu zkoumali efektivitu a bezpečnost fixní kombinace 1,2% klindamycinu a 0,025% tretinoinu ve formě gelu při léčbě acne rosacea. Jednalo se o dvojitě zaslepenou randomizovanou a placebem kontrolovanou studii, do níž bylo zahrnuto 79 účastníků se středně závažnou až závažnou formou papulopustulární acne rosacea. Studie probíhala 12 týdnů. Prvním hodnoticím kritériem účinnosti bylo snížení počtu lézí posuzované jednak účastníkem samotným a jednak také lékařem. Druhým kritériem bylo zlepšení alespoň v jedné z kategorií symptomů. V průběhu studie byly sledovány rovněž nežádoucí reakce.

Výsledná zjištění

Počet papul a pustul se mezi oběma skupinami po 12 týdnech léčby příliš nelišil (p = 0,10). Téměř statisticky významného výsledku bylo dosaženo v lékařském hodnocení teleangiektatických projevů (p = 0,06) a k významnému zlepšení potom došlo u erytematoteleangiektatické formy acne rosacea (p = 0,05). Vysvětlení mechanismu tohoto účinku vyžaduje provedení dalších studií, nicméně se uvažuje o podílu protizánětlivých účinků klindamycinu, o stimulaci tvorby kolagenu v horních vrstvách dermis nebo stimulaci proliferace keratinocytů tretinoinem.

Pacienti s acne rosacea vykazují hypersenzitivní reakce na místně podávané přípravky významně častěji oproti běžné populaci. Gel obsahující kombinaci 1,2% klindamycinu a 0,025% tretinoinu však byl účastníky studie dobře snášen. Jediným podstatným nežádoucím účinkem byla tvorba šupinek v oblasti obličeje. Tento nežádoucí účinek byl sice významně častější v léčené skupině (p = 0,01), ale nevedl k vysazení přípravku.

Závěr

Předběžné výsledky naznačují, že kombinace klindamycinu a tretinoinu by mohla být efektivní i bezpečnou možností v léčbě erytematoteleangiektatického podtypu acne rosacea. Tento závěr je ovšem zapotřebí potvrdit dalšími studiemi prováděnými na rozsáhlejších populacích nemocných.

(ivh)

Zdroj: Chang A. L., Alora-Palli M., Lima X. T. et al. A randomized, double-blind, placebo-controlled, pilot study to assess the efficacy and safety of clindamycin 1.2% and tretinoin 0.025% combination gel for the treatment of acne rosacea over 12 weeks. J Drugs Dermatol 2012; 11 (3): 333−339.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Acne vulgaris – nová možnost lokální léčby

Acne vulgaris je velice častá chronická zánětlivá kožní choroba, která výrazně ovlivňuje psychiku nemocných. Postihuje ženy a muže všech věkových kategorií, zvláště mladé pubertální jedince. Projevy se mohou manifestovat v obličeji, na ramenou, hrudníku a v horní polovině zad. V terapii se snažíme najít co nejúčinnější postup.

Fixní kombinace klindamycin/tretinoin – nová možnost v léčbě akné

Akné je polymorfní zánětlivá choroba pilosebaceózní jednotky. Hlavní etiopatogenetické faktory vzniku akné jsou: hyperseborea, hyperkeratóza v pilosebaceózních folikulech, zmnožení bakterie Propionibacterium acnes a zánět. Cílem léčby akné je kauzální postižení co nejvíce těchto faktorů. K nejčastěji užívaným lokálním lékům se řadí retinoidy, kyselina azelaová, antibiotika a benzoylperoxid. Retinoidy mají účinky především komedolytické, antikomedogenní a keratolytické, některé i protizánětlivé. Lokální antibiotika snižují počet Propionbacterium acnes a mají významný protizánětlivý efekt. 1% klindamycin / 0,025% tretinoin (Klin-RA) je fixní kombinace antibiotika s retinoidem pro léčbu akné, která obsahuje klindamycin spolu se solubilním a krystalickým retinoidem v patentovaném bezalkoholovém gelu na vodním základě. Účinné látky působí na tři ze čtyř etiopatogenetických faktorů akné. Lék proto redukuje zánětlivé i nezánětlivé morfy a má rychlý nástup účinku. Uvádíme kazuistiky dvou pacientů léčených výše uvedeným přípravkem. Oba pacienti byli do 3 měsíců výrazně zlepšeni až zhojeni. Tolerance přípravku byla vynikající.

Klíčová slova: akné, lokální léčba, tretinoin, klindamycin, kazuistika

Kombinovaná lokální léčba akné klindamycinem a tretinoinem: u kterých pacientů je nejúčinnější?

Klindamycin-fosfát v kombinaci s tretinoinem v podobě gelu prokázal svou účinnost v klinických studiích i v široké dermatologické praxi u pacientů s akné. U kterých nemocných lze očekávat největší efekt?Všechny novinky