#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jak vypadá realita léčby mCRC pomocí trifluridinu/tipiracilu v klinické praxi?

Na terapii metastazujícího kolorektálního karcinomu (mCRC) z pohledu dat z reálné klinické praxe se zaměřil profesor Gerald Prager z Comprehensive Cancer Center Vienna a Lékařské univerzity ve Vídni.

Studie PROMETCO

Kolorektální karcinom představuje velkou zátěž s ohledem na veřejné zdraví. Doklad z reálné praxe aktuálně přináší studie PROMETCO – jak zaznělo již v rámci kongresu ESMO 2022, na souboru prvních 531 pacientů se ukázalo, že 81 % nemocných s mCRC podstupuje 3. linii a 24 % 4. linii léčby. Důvod spočívá ve skutečnosti, že hlavními cíli u mCRC jsou prodloužení celkového přežití (OS) a ochrana kvality života a že je nedostatek dat o kontinuu péče aplikovatelných na reálnou populaci.

Právě snaha poskytnout reálná data o OS, vzorech léčby, její účinnosti a bezpečnosti i kvalitě života pacientů s mCRC a využití zdrojů ve zdravotnictví vedla k vytvoření zmíněné stále probíhající studie PROMETCO − mezinárodního prospektivního neintervenčního kohortového hodnocení poskytujícího evidenci o managementu mCRC v reálné praxi. Zahájena byla v březnu 2019, v době konání kolokvia PragueONCO 2023 se jí účastnilo 738 pacientů z 96 center v 18 zemích včetně Česka. V souboru prvních 531 pacientů dostávala většina (68 %) ve 3. linii trifluridin/tipiracil (FTD/TPI) a 14 % regorafenib, zatímco ve 4. linii je nejvíce (ve 43 %) volen regorafenib a FTD/TPI užívá 38 % nemocných.

Cíle léčby se mění s její linií a nadále platí, že v těch vyšších je zásadní kontrola nemoci a udržení kvality života. Ve 3. linii léčby mCRC (po selhání fluoropyrimidinu, oxaliplatiny, irinotekanu a cílené terapie anti-VEGF a anti-EGFR v závislosti na přítomnosti konkrétních mutací) lze u pacientů s výkonnostním stavem (PS) ECOG 0–1 nebo 2 zvolit FTD/TPI, při PS ECOG 0–1 případně také regorafenib – tento postup je spojen s nejdelším celkovým přežitím. Další možnosti – rechallenge, případně experimentální terapie – už jsou pak s otazníkem (úroveň důkazů 2b–4). U nemocných s PS ECOG ≥ 3 se ve 3. linii volí pouze nejlepší možná podpůrná péče.

Nové poznatky ze studie RECOURSE

Aktualizace studie RECOURSE ukázala, že FTD/TPI nabízí významné a klinicky smysluplné zlepšení OS (medián 7,2 vs. 5,2 měsíce v porovnání s placebem, po 12 měsících bylo naživu 27 vs. 17 % pacientů; poměr rizik [HR] 0,69; p < 0,0001).

Post hoc analýza studie RECOURSE hodnotila efekt prognostických faktorů na výsledky léčby a zjistila, že podávání FTD/TPI zlepšilo přežití ve všech prognostických skupinách. Nástup neutropenie se ukázal jako prediktivní pro pacienty s mCRC léčené FTD/TPI – neutropenie grade ≥ 3 byla spojena s delším OS při užívání FTD/TPI v porovnání s placebem, a to bez ohledu na timing jejího nástupu. Dále bylo zjištěno, že 84 % pacientů užívajících FTD/TPI udrželo až do konce léčby PS ECOG 0–1 a že nemocní na této léčbě zůstali v PS 0–1 významně déle (5,7 vs. 4,0 měsíce).

Studie PRECONNECT

Mezinárodní multicentrická otevřená jednoramenná studie fáze IIIb PRECONNECT hodnotí bezpečnost a účinnost FTD/TPI ve 3. a dalších liniích léčby mCRC. Účastní se jí přes 900 pacientů s PS ECOG 0−1, kteří podstoupili minimálně 2 předchozí linie chemoterapie a měli adekvátní orgánové funkce.

Při léčbě pomocí FTD/TPI byl medián přežití bez progrese (PFS) 2,8 měsíce, střední doba trvání PFS 3,6 měsíce, medián doby do zhoršení ECOG 8,9 měsíce. Neukázaly se žádné nové signály z hlediska toxicity, hlavní nežádoucí účinek je neutropenie, jak plyne už z předchozích randomizovaných studií.

Pacienti se specifickými charakteristikami měli větší pravděpodobnost zůstat na FTD/TPI déle (≥ 4 cykly vs. < 4 cykly) – těmito charakteristikami byly výchozí PS ECOG 0, přítomnost 1−2 metastatických míst, doba od vzniku první metastázy ≥ 18 měsíců a menší pravděpodobnost užívání regorafenibu. Delší doba strávená na FTD/TPI vedla také k delší ochraně PS ECOG. Kvalita života (hodnocená pomocí skóre EORTH QLQ-C30 GHS) se na této léčbě udržela nebo zlepšila u 55,9 % pacientů (zlepšení bylo pozorováno u 20,4 %).

Data z reálné praxe též ukazují, že FTD/TPI může ochránit výkonnostní status (ve studii RECOURSE do zhoršení PS ECOG z 0–1 na ≥ 2 uplynulo 5,7 měsíce, ve studii PRECONNECT 8,7 měsíce).

Závěr

FTD/TPI je vysoce efektivní u všech pacientů ve 3. linii terapie bez ohledu na prognostickou skupinu, zejména mají-li výše zmíněnou specifickou charakteristiku. Udržuje a u některých pacientů i zlepšuje kvalitu života. 

   

Eva Srbová
redakce proLékaře.cz

   

Zdroje: 
1. Prager G. Trifluridin/tipiracil z pohledu RWE – jak vypadá realita? 14. PragueONCO 2023, Praha, 26. ledna 2023. 
2. SPC Lonsurf. Dostupné na: www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/lonsurf-epar-product-information_cs.pdf

   

Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#