Plán genderové rovnosti

Plán genderové rovnosti neboli GEP (z anglického Gender Equality Plan), představuje klíčový nástroj pro komplexní a systematické řešení otázek týkajících se genderové rovnosti v konkrétní instituci. Aktuálně je řešení genderové rovnosti považováno za jednu z povinností, kterou předpokládá evropský grantový program Horizont Evropa. Jinými slovy, pro každý subjekt, který aspiruje na účast v programu Horizont Evropa, je nezbytností vypracovat a implementovat GEP odpovídající specifickým potřebám jeho prostředí. Otázky Gender Equality jsou rovněž předmětem standardů pro podávání zpráv o udržitelnosti, které tvoří osnovu nového reportingu CSRD.


GEP konkrétně představuje soubor cílů k jejichž dosažení se instituce zavazuje směřovat v konkrétním časovém horizontu a obsahuje přehled aktivit a opatření, které mají k dosažení vytyčených cílů přispět. Proces začlenění genderové dimenze do dalších odvětví jako je například věda a výzkum a řešení genderové rovnosti má čtyři základní fáze:

  • (i) analýzu současného stavu v rámci instituce a vytyčení problematických odvětví, na které je třeba se v rámci GEP zaměřit,
  • (ii) vytvoření samotného plánu,
  • (iii) implementace stanovených opatření a aktivit včetně jejich průběžného monitoringu,
  • (iv) zhodnocení dopadů aktivit a opatření vytyčených v GEP na situaci v instituci.

Každý GEP je tak individuálně utvářen podle potřeb dané instituce na období obvykle trvající 3-5 let.

Podpora genderové rovnosti je v současné době běžně hodnocena a řešena v rámci národních programů pro vědu a výzkum a grantových soutěží v oblasti vzdělávání. Je tedy v nejlepším zájmu institucí, které se takových soutěží hodlají zúčastnit, zpracovat vlastní plán genderové rovnosti.