Významné snížení rozsahu a intenzity psoriázy po zahájení terapie kožní pěnou − kazuistika

20. 4. 2020

Kazuistika z Kliniky chorob kožních a pohlavních LF UP a FN Olomouc přibližuje průběh léčby psoriázy u mladého pacienta a dokládá efekt terapie pomocí kožní pěny s fixní kombinací kalcipotriolu a betamethason-dipropionátu.

Inzerce

Osobní a rodinná anamnéza

Pacient (24 let) se léčí s psoriázou déle než 10 let, první projevy se u něho vyskytly ve 13 letech věku. Jeho celkový zdravotní stav je dobrý a komorbidity psoriázy se u něj nevyskytují. Neužívá trvale žádné léky a alergie neguje. V dětství prodělal boreliózu, v pubertě operaci prolapsu ploténky, jinak je jeho osobní anamnéza bezvýznamná. Pacient je štíhlý, kouří průměrně 10 cigaret denně a alkohol konzumuje příležitostně. Je svobodný, bezdětný a pracuje jako dělník v automobilovém průmyslu. Ve volném času se věnuje fotbalu a cyklistice a při těchto aktivitách ho psoriáza limituje. V rodinné anamnéze se psoriáza ani jiná kožní onemocnění nevyskytují, matka se léčí s arteriální hypertenzí, otec prodělal cévní mozkovou příhodu a sestra je zdráva.

Popis obtíží

První projevy psoriázy se objevily ve kštici, postupně se rozšiřovaly na horní a dolní končetiny a na trup. V oblasti kštice nikdy nedošlo k dlouhodobé remisi. Postižení nehtů nebylo a není patrné, psoriatická artropatie se u pacienta nevyskytuje. V posledních 2 letech jsou ovšem projevy psoriázy proměnlivé. Při první návštěvě na dermatovenerologickém pracovišti bylo patrné rozsáhlé postižení na úrovni 27 % tělesného povrchu (BSA). Hodnocení rozsahu a intenzity psoriázy pomocí skóre PASI dosahovalo 14,4. Pacient udával mírné svědění psoriatických ložisek.

Postižení trupu před zahájením terapie kožní pěnou

Projevy psoriázy na dolních končetinách před zahájením terapie kožní pěnou

Předchozí terapie

V minulosti byl muž v péči ambulantního dermatologa, léčba probíhala intervalově různými topickými kortikosteroidy. Většinou se jednalo o betamethason-dipropionát s kyselinou salicylovou ve formě masti. Léčebný efekt však byl vždy jen přechodný a ke kompletnímu zhojení nikdy nedošlo. Pacient používal také emoliencia (Cremor leniens), k hygieně využíval přípravek Linola Fett Ölbad. Fototerapii ani lázeňskou terapii nikdy neabsolvoval.

Změna léčby

Při první návštěvě na dermatovenerologii byl efekt dosavadní léčby posouzen jako nedostatečný a místo lokálních kortikosteroidů byla zahájena léčba fixní kombinací 0,005% kalcipotriolu a 0,065% betamethason-dipropionátu ve formě kožní pěny. Emoliencia zůstala beze změny. Po 4 týdnech léčby byl patrný efekt nové terapie – hodnocení PGA (Physician Global Assessment) dosahovalo stupně 1, pacient udával stupeň 2. Snášenlivost kožní pěny byla podle jeho slov výborná, nepociťoval podráždění kůže ani žádné jiné nežádoucí účinky. Kosmetickou přijatelnost hodnotil jako výbornou i přes počáteční pocity chladu bezprostředně po aplikaci pěny.

Hodnocení po 3 měsících

Po 3 měsících terapie se snížilo postižení na 10 % BSA. Hodnocení PGA zůstalo i nadále na stupni 1. Pacient byl s kožní pěnou velmi spokojen, vyzdvihoval zejména její velmi dobrou kosmetickou přijatelnost a snadnou aplikaci ve srovnání s dřívější léčbou. S aplikací pěny na reziduální projevy psoriázy pokračuje na denní bázi.

Stav po léčbě kožní pěnou

Efekt terapie kožní pěnou na dolních končetinách

Shrnutí a závěr

Rozsáhlé projevy psoriázy, které dosahovaly až 27 % BSA, omezovaly mladého pacienta zejména kvůli viditelnosti ložisek. Díky nové terapii pomocí kožní pěny s fixní kombinací kalcipotriolu a betamethason-dipropionátu, která rozsah postižení výrazně zmenšila, se cítí komfortněji. Bylo dosaženo takového stupně zhojení, k jakému v minulosti při léčbě topickými kortikoidy v masti nikdy nedošlo.

(pak)

Zdroj: Šternberský J. Mladík s BSA 27 − kazuistika. Klinika chorob kožních a pohlavních LF UP a FN Olomouc, 2020.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×