Topická léčba ve formě kožní pěny je nejen účinná, ale také motivuje k vyšší adherenci – kazuistika

14. 12. 2018

Kazuistika z dermatologického oddělení Nemocnice České Budějovice potvrzuje, že kožní pěna s fixní kombinací 0,005% kalcipotriolu a 0,065% betamethason-dipropionátu přináší pacientům s psoriázou rychlou úlevu od projevů onemocnění a výrazně zlepšuje estetické vnímání postižených částí těla.

Inzerce

Anamnéza a vyšetření

Pacient ve věku 32 let se potýkal s projevy ložiskové psoriázy od svých 27 let. K nejpostiženějším částem těla patřila kůže v oblasti loktů, kolen a drobných kloubů na rukou. K exacerbaci docházelo ve stresových obdobích a při nemoci, v létě se pacientův stav vždy zlepšoval. Po 5 letech léčby spočívající v lokální terapii mastí s kyselinou salicylovou, která neměla významný efekt, vyhledal kožního lékaře v Nemocnici České Budějovice.

Pacient neudává žádné závažné onemocnění, alergii ani trvalou medikaci. Kouří 15 cigaret denně, má mírnou nadváhu, alkohol konzumuje příležitostně. Psoriáza se v rodinné anamnéze nevyskytuje. Pracuje jako dělník a ve volném čase se věnuje šipkovým hrám.

Při prvním vyšetření pacient udával mírný pruritus, dermatolog popsal viditelné numulární i diseminované gutátní projevy psoriázy. Rozsah postižení byl menší než 5 % tělesného povrchu.

Stav při vstupním vyšetření
Obr. 1. Stav při vstupním vyšetření

Průběh léčby

Pacient vyjádřil v souvislosti s předchozími zkušenostmi nedůvěru v topickou léčbu, ale projevoval zájem o aktuální možnosti terapie. Ošetřující lékař doporučil aplikaci kožní pěny s fixní kombinací 0,005% kalcipotriolu a 0,065% betamethason-dipropionátu 1× denně na noc. Pacient byl instruován, aby v průběhu dne promazával postižená místa pomocí emoliencií.

Po 2 týdnech terapie se zmírnila intenzita projevů psoriázy, pacient si nestěžoval na pruritus a rozsah postižení klesl na 3 % tělesného povrchu. Účinnost léčby hodnocená dle PGA (Physician Global Assessment) dosahovala podle pacienta stupně 1, lékař ji hodnotil stupněm 2. Kožní pěnu pacient velmi dobře snášel a rychlý nástup účinku označil za motivaci k pokračování léčby.

Návštěva po 4 týdnech
Obr. 2. Návštěva po 4 týdnech

Výsledky a závěr

Po 10 týdnech od zahájení léčby bylo zlepšení stavu natolik výrazné, že pacient používal kožní pěnu pouze příležitostně, při zarudnutí postižených míst. Lékař pozoroval na některých místech pozánětlivý lividní erytém, ale projevy psoriázy považoval za zhojené. Hodnocení účinnosti (PGA) podle pacienta i lékaře dosahovalo stupně 1.

Pacient byl s topickou léčbou pomocí kožní pěny velmi spokojen. Vyzdvihoval zejména rychlý nástup účinku a estetický efekt, což coby hráč šipek odhalující ruce velmi ocenil. Dobrá snášenlivost, praktická forma přípravku a vysoká účinnost přispěly k motivaci pacienta dodržovat předepsaný léčebný režim a k úspěšnému zhojení ložisek psoriázy.

Návštěva po 10 týdnech
Obr. 3. Návštěva po 10 týdnech

(pak)

Zdroj: Bočková J. Kazuistika „Hráč šipek“. eCast, Triamed, 2018.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.