Systémová léčba těžké psoriázy u dětí − přehled současných možností

23. 10. 2017

Skupina italských odborníků sestavila přehled doporučení pro systémovou léčbu těžké psoriázy u dětí, která vycházejí z aktuálního systematického přehledu literatury založené na důkazech, schválení léčby Evropskou lékovou agenturou (EMA) u pediatrické populace a konsenzu expertů v oblasti dermatologie a pediatrie.

Inzerce

Dostupné léčebné modality

Autoři těchto aktuálních doporučení stanovili pro každý systémově aplikovaný terapeutický postup u závažné psoriázy u dětí stupeň doporučení (sestupně A, B, C). Pro úzkopásmovou UVB fototerapii, cyklosporin a retinoidy je stupeň doporučení C, pro methotrexát C/B, pro adalimumab, etanercept a ustekinumab A. Pro léčbu psoriázy u dětí do 4 let není schválena žádná konvenční systémová léčba. EMA schválila adalimumab jako lék první volby u závažné chronické ložiskové psoriázy u dětí starších 4 let a adolescentů. Etanercept a ustekinumab jsou schváleny pro 2. linii léčby u dětí starších 6 let v případě etanerceptu a 12 let v případě ustekinumabu.

Absence oficiálních doporučení

Italská doporučení vznikla z důvodu absence podobného dokumentu i faktu, že většina klasických systémových léčiv pro léčbu psoriázy není schválena pro použití u takto mladých pacientů. Autoři vytvořili nejen léčebné algoritmy, ale i praktické nástroje (tabulkový přehled diferenciálních diagnóz, mechanismů účinku léčivých látek, dávkovací schémata, kontrolní parametry a další), které mají pomoci při racionální volbě individualizované terapie. Doporučení schválila italská odborná pediatrická i dermatologická společnost.

Závěr

V závěru autoři konstatují, že i přes léta zkušeností s některými tradičními postupy v léčbě závažné psoriázy u dětí, jako jsou fototerapie nebo farmakoterapie acitretinem a cyklosporinem, neexistují žádné randomizované kontrolované studie dokládající účinnost a bezpečnost tohoto postupu; ty jsou naopak k dispozici u nových biologických léčiv. Celé znění uvedených doporučení lze nalézt v původním znění v říjnovém čísle European Journal of Pediatrics.

(mir)

Zdroj: Fortina A. B., Bardazzi F., Berti S. et al. Treatment of severe psoriasis in children: recommendations of an Italian expert group. Eur J Pediatr 2017 Aug 23; doi: 10.1007/s00431-017-2985-x [Epub ahead of print].Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více