Rozdíly ve vnímání psoriázy lékařem a pacientem

6. 9. 2017

Psoriáza a psoriatická artritida znamenají pro pacienty nejen zdravotní problém a vyšší výskyt komorbidit, ale také významný zásah do kvality života. Vnímání této skutečnosti z pohledu lékaře a pacienta se ovšem může lišit. V USA, Kanadě a 5 západoevropských zemích byl proveden průzkum mezi 781 lékaři (390 revmatologů a 391 dermatologů) a jejich 4400 pacienty, který se zaměřil mimo jiné na tuto problematiku. Vedle kvality života pacientů výzkum hodnotil také diagnostiku psoriázy a postoj k různým druhům terapie.

Inzerce

Podceňované aspekty onemocnění

Dopad psoriázy a psoriatické artritidy na běžné denní činnosti, pracovní a společenský život i psychiku si uvědomuje 57,2–79,3 % dotazovaných lékařů. Zároveň si jsou vědomi, že se mnohdy jedná o podceňovaný faktor. Dermatologové se na rozdíl od revmatologů domnívají, že větší dopad choroby na život pacientů lze pozorovat u psoriatické artritidy.

Obě specializace se shodují, že psoriatická artritida není v některých případech dostatečně diagnostikována kvůli opomíjení souvislostí mezi kožními a kloubními obtížemi. Dotazovaní dermatologové uvádějí, že 20 % jejich pacientů s psoriázou si stěžuje na bolesti kloubů, ale pouze u 33 % z nich byla diagnostikována psoriatická artritida.

Pohled lékařů a pacientů se liší

Dermatologové považují za nejdůležitější faktor ovlivňující závažnost psoriázy umístění a velikost kožních lézí. U psoriatické artritidy je to podle dermatologů i revmatologů bolest kloubů a jejich otoky. Tyto faktory také považují za hlavní kritérium hodnocení dopadu psoriázy a psoriatické artritidy na psychiku pacientů a jejich společenské uplatnění.

V tomto směru se vnímání lékařů značně liší od toho, jak na nemoc nahlížejí sami pacienti. Pro ně je nejvýznamnějším faktorem svědění a umístění ložisek. Svědění přitom udává jako kritérium závažnosti nemoci jen 7 % dermatologů, na straně pacientů je to 38 % účastníků průzkumu.

Graf 1: Nejvýznamnější faktory, podle kterých lékaři a pacienti hodnotí stupeň závažnosti psoriázy

Graf 2: Nejdůležitější faktory ovlivňujících závažnost psoriatické artritidy a kvalitu života pacientů (podle dermatologů a revmatologů)

Diskuse a závěr

Autoři průzkumu se domnívají, že tyto rozdíly je možné smazat například dalším vzděláváním zdravotníků. Pomoci by mohlo také začlenění různých hodnoticích nástrojů zaměřených na pruritus do klinických studií. Pokud se náhled pacientů a lékařů na symptomy psoriázy, jejich hodnocení i cíle léčby podaří sjednotit, jistě to přispěje k poskytování odpovídající léčby a rovněž k dostatečné diagnostice dosud podceňované psoriatické artritidy u pacientů s psoriázou.

V případě dermatologů by mohla edukace pomoci právě v péči o psoriatiky s bolestmi kloubů. Průzkum ukázal, že dermatologové s nimi o kloubních problémech v mnoha případech nehovoří, což může být překážkou adekvátní revmatologické léčby.

(pak)

Zdroj: van de Kerkhof P. C., Reich K., Kavanaugh A. et al. Physician perspectives in the management of psoriasis and psoriatic arthritis: results from the population-based Multinational Assessment of Psoriasis and Psoriatic Arthritis survey. J Eur Acad Dermatol Venereol 2015; 29 (10): 2002–2010, doi: 10.1111/jdv.13150.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více