Poruchy spánku u pacientů s psoriázou

6. 9. 2017

Systematický přehled literatury ukázal zvýšený výskyt obstrukční spánkové apnoe u pacientů s psoriázou a vliv svědění a bolesti na insomnii. Rozebírá i další mechanismy, které vedou k poruchám spánku při psoriáze.

Inzerce

Systematický přehled literatury ukázal zvýšený výskyt obstrukční spánkové apnoe (OSA) u pacientů s psoriázou a vliv svědění a bolesti na insomnii. Rozebírá i další mechanismy, které vedou k poruchám spánku při psoriáze.

Souvislost poruch spánku a psoriázy

Kůže se podílí na snížení teploty tělesného jádra v pozdních večerních hodinách, které je důležitým mechanismem v iniciaci spánku. Dochází k němu prostřednictvím poklesu metabolické tvorby tepla a zvýšenému kožnímu prokrvení, které vede ke ztrátě tepla a zvýšené transepidermální ztrátě vody. Psoriáza je spojena s problémy s termoregulací a sníženou schopností odvádět tělesné teplo, což může narušit začátek spánku.

Pruritus, hlavní příčina rušení spánku, je také regulován cirkadiánními rytmy. Práh svědivosti se večer snižuje kvůli cirkadiánním faktorům, jako jsou snížená hladina kortizolu, snížení bariérové funkce epidermis a zvýšené prokrvení kůže. Pruritus se často manifestuje právě večer a v noci a může narušit usínání nebo přerušovat spánek.

Zánětlivá patogeneze psoriázy a její podíl na vývoji systémových onemocnění, jako jsou deprese, hypertenze, kardiovaskulární onemocnění, diabetes, metabolický syndrom a obezita, pravděpodobně nepřímo přispívají k rozvoji poruch dýchání během spánku, z nichž je nejvýznamnější spánková apnoe.

Metodika rešerše

Průzkum literatury byl proveden v elektronických databázích Medline, EmbasePsycINFO. Z 687 prací bylo vybráno 33, které byly věnovány přímo vztahu mezi poruchami spánku a psoriázou nebo psoriázou z obecnějšího pohledu, pokud byl jedním z výstupů výskyt poruch spánku. 

Výsledná zjištění

Analýza vyhledaných prací ukázala zvýšenou prevalenci obstrukční spánkové apnoe u pacientů s psoriázou: 36–81,8 % oproti 2–4 % u celkové populace. Různá kritéria nespavosti používaná ve studiích vedla k značně rozkolísaným hodnotám prevalence insomnie u psoriatiků: 5,9–44,8 %, což je nedostatečné k prokázání zvýšené prevalence, pokud má celková populace 10% prevalenci chronické nespavosti a 30–35% prevalenci přechodné nespavosti.

Je ale prokázáno, že příznaky nespavosti při psoriáze jsou přímo způsobeny pruritem a bolestí. Terapeutické přístupy, které redukují kožní symptomy u psoriázy, byly úspěšné při snižování nespavosti, ale neukázaly zlepšení OSA, kde je vztah k psoriáze multifaktoriální.

Při nespavosti u psoriatických pacientů je významná také psychologická složka (zejména častější anxieta a deprese).

Závěr

Zmírnění kožních příznaků a psoriázy může vést ke zlepšení spánku jak v důsledku omezení pruritu, tak i díky zlepšení psychické pohody pacienta. Dermatologové i ostatní lékaři pracující s pacienty s psoriázou by měli na zvýšený výskyt poruch spánku myslet a jejich případný výskyt u pacientů diagnostikovat. Zejména významné to může být u spánkové apnoe.

(norg)

Zdroj: Gupta M. A., Simpson F. C., Gupta A. K. Psoriasis and sleep disorders: a systematic review. Sleep Med Rev 2016; 29: 63–75, doi: 10.1016/j.smrv.2015.09.003.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více