Možnosti využití lokálního imunomodulátoru při exacerbaci atopického ekzému – kazuistika

26. 6. 2020

17letá studentka střední školy vyhledala dermatologa kvůli exacerbaci projevů atopického ekzému. Ke zhoršení došlo po porušení diety a při akutním zánětu horních cest dýchacích. Průběh léčby popisuje kazuistika z dětského kožního oddělení Pediatrické kliniky LF MU a FN Brno.

Inzerce

Osobní anamnéza

Pacientka měla mírné projevy atopického ekzému od kojeneckého věku. Lokální léčba slabými kortikoidy a emoliencii byla účinná a v předškolním a mladším školním věku byl stav stabilizován. Ve 14 letech se projevy ekzému zhoršily, zřejmě v souvislosti se stresem z přijímacích zkoušek na střední školu. K exacerbaci přispívá také fyzická námaha, při které se zvýrazní zejména pruritus, a rovněž menstruace.

V minulosti u ní byla zjištěna alergie na roztoče, kočičí srst a kravské mléko. Léčbu na alergologii nepodstupuje, pouze omezuje konzumaci kravského mléka. Při svědění užívá příležitostně bisulepin (Dithiaden), jiné léky dlouhodobě neužívá. V rodinné anamnéze se atopický ekzém nevyskytuje. Žije v nekuřácké domácnosti a má psa, který ovšem zůstává mimo rodinný dům.

Vyšetření a lokální nález

Pacientka měla při vyšetření vysušenou kůži na celém těle, přičemž nejvýraznější projevy ekzému byly patrné v obličeji, na krku a horních končetinách. Na nich se objevovala suchá ložiska s živým erytémem, bodovité exkoriace a rozsáhlé infiltrované plochy včetně počínající impetiginizace. Na krku byly viditelné ragády. Při odběrech byla zjištěna elevace IgE (2187 IU/ml), eozinofilie (13,9 %), ve specifických IgE pozitivita na roztoče (tř. 3), kočičí epitel (tř. 6) a psí srst (tř. 3).

  

Stav před zahájením léčby

Terapie

Na potlačení zánětu v akutní fázi a zhojení exkoriací a ragád byly předepsány lokální kortikosteroidy III. skupiny v kombinaci s lokálním antibiotikem. Pacientka byla seznámena s režimovými opatřeními a poučena o nutnosti pravidelného promazávání kůže. Po odeznění akutních obtíží a zklidnění ložisek byla zahájena udržovací topická terapie imunomodulátorem Protopic 0,1% ung., která je vhodná pro pacienty starší 16 let. Přípravek si aplikovala na všechna ložiska na obličeji, krku i horních končetinách 2× denně po dobu 14 dní. Po 2 týdnech léčby se frekvence snížila na 1× denně na noc a po dalším týdnu přešla na proaktivní režim (aplikace masti 2× týdně).

Hodnocení léčby

Již po prvních 2 týdnech terapie došlo k výraznému zlepšení stavu. Kůže byla vláčnější, ekzémová ložiska v regresi a erytém i infiltrace byly na ústupu. Exkoriace byly zhojeny. Pacientka léčbu imunomodulátorem Protopic snáší velmi dobře, s efektem terapie je díky zlepšenému kožnímu nálezu spokojená.

  

Výsledek terapie po dvou týdnech

Závěr

Kazuistika dokládá, že lokální imunomodulátory lze úspěšně využívat v léčbě opakovaných recidiv atopického ekzému. Imunomodulátor Protopic ung. je vhodný k dlouhodobé kontrole ekzému, snižuje riziko nežádoucích účinků doprovázejících častou aplikaci lokálních kortikosteroidů a přispívá k lepší kvalitě života pacientů s atopickým ekzémem.

(pak)

Zdroj: Marušiaková L. Kazuistika: Budu do plesu opět hezká? Dětské kožní oddělení FN Brno.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×