Lokální terapie s fixní kombinací kortikoidu a kalcipotriolu

24. 10. 2018

Přehled publikovaných dat týkajících se kombinované fixní lokální terapie u psoriázy hodnotí efektivitu tohoto léčebného přístupu i možnosti jeho využití v dlouhodobé léčbě.

Inzerce

Vývoj moderních lékových forem

Recentní preklinické i klinické studie ukázaly, že kombinovaná terapie kortikoidem a analogem vitaminu D je účinnější než monoterapie jednotlivými účinnými látkami. Kombinovaná terapie vede kromě protizánětlivého účinku i k imunomodulační odpovědi, regulaci produkce T lymfocytů a normalizaci funkce keratinocytů. Účinnost topické terapie koreluje s kožní penetrací jednotlivých léčiv, jež závisí na hydrataci kůže, fyzikálně-chemických vlastnostech léčiv i vehikula a na koncentraci léčiv rozpuštěných ve vehikulu.

Galenická forma zvyšující přestup léčiv do kůže

Kožní pěna s fixní kombinací kalcipotriolu (Cal) a betamethason-dipropionátu (BD) vytváří po nanesení na kůži přesycenou (supersaturovanou) směs. Tím je možné zvýšit koncentraci léčiva v přípravku nad limit jeho rozpustnosti ve vehikulu a zvýšit tak jeho prostup do kůže, jenž na koncentraci přímo závisí. Ačkoliv jsou přesycené směsi obvykle nestabilní a nežádoucím způsobem krystalizují, kožní pěna Cal/BD na kůži přetrvává v přesyceném stavu v laboratorních podmínkách po dobu nejméně 26 hodin. Klinické studie ukázaly superioritu kožní pěny Cal/BD ve srovnání s monoterapií jednotlivými léčivy i ve srovnání s fixní kombinací v tradičních lékových formách, jako jsou mast nebo gel.

Zlepšení bezpečnostního profilu

Dále bylo prokázáno, že kalcipotriol snižuje rizika spojená s podáváním kortikoidu a naopak kortikoid zvyšuje snášenlivost kalcipotriolu, což ještě dále zlepšuje bezpečnostní profil fixní kombinace. Aktuální data naznačují, že fixní kombinace může být výhodná i k dlouhodobé kontrole psoriázy. K zodpovězení této otázky však ještě budou nezbytné výsledky další klinických studií, z nichž jedna (PSO-LONG) již byla zahájena.

Závěr a shrnutí

Dosud publikovaná data celkově podporují význam kombinované terapie kortikoidem a analogem vitaminu D v léčbě psoriázy a také ukazují přínos inovativní lékové formy, jakou je kožní pěna.

(eza)

Zdroj: Segaert S., Shear N. H., Chiricozzi A. et al. Optimizing anti-inflammatory and immunomodulatory effects of corticosteroid and vitamin D analogue fixed-dose combination therapy. Dermatol Ther 2017 Sep; 7 (3): 265–279, doi: 10.1007/s13555-017-0196-z.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MAPA ROUŠEK Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.