Komplementární mechanismus účinku analog vitaminu D a topických kortikosteroidů v léčbě ložiskové psoriázy

23. 1. 2016

Díky vzájemně se doplňujícímu mechanismu účinku analog vitaminu D a kortikosteroidů má tato kombinace aditivní terapeutické účinky a může snížit výskyt nežádoucích účinků jednotlivých složek. Autoři ve svém článku z roku 2013 přinášejí přehled biologických důkazů o výhodách této kombinace v topické léčbě ložiskové psoriázy.

Inzerce

Topické kortikosteroidy a analoga vitaminu D jsou dobře zavedenou a bezpečnou terapií první volby u mírné až středně závažné ložiskové psoriázy. Mají odlišný mechanismus účinku, který se u této choroby vzájemně doplňuje. Analoga vitaminu D inhibují hyperproliferaci epidermis a indukují diferenciaci keratinocytů, zatímco kortikosteroidy působí primárně imunosupresivně především na prozánětlivé cytokiny a chemokiny. Kromě toho analoga vitaminu D vykazují imunomodulační vlastnosti a kortikosteroidy mohou ovlivnit diferenciaci keratinocytů. Bylo prokázáno, že tato kombinace má u psoriázy větší vliv na imunitní mechanismy než každá z daných skupin látek v monoterapii.

Existují také biologické důvody objasňující nižší výskyt nežádoucích účinků při použití obou tříd látek v kombinaci. Analoga vitaminu D obnovují bariérovou funkci epidermis, která bývá poškozená aplikací kortikosteroidů, a působí rovněž proti jejich atrofizujícímu účinku. Kortikosteroidy naopak mohou tlumit podráždění kůže v okolí ošetřovaných lézí navozené analogy vitaminu D.

Autoři ve svém přehledu vyzdvihují výhody přípravku obsahujícího fixní kombinaci kalcipotriolu a betamethason-dipropionátu. Synergické působení obou látek u ložiskové psoriázy zmírňuje zánět a vykazuje aditivní účinky na normalizaci tloušťky epidermis. Vzhledem k chronické povaze psoriázy autoři navrhují také analyzovat dlouhodobé výsledky léčby touto kombinací.

(zza)

Zdroj: Segaert S., Ropke M. The biological rationale for use of vitamin D analogs in combination with corticosteroids for the topical treatment of plaque psoriasis. J Drugs Dermatol 2013; 12 (8): e129–e137.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více