Kalcipotriol inhibuje atrofogenní účinek kortikoidů

13. 11. 2016

Topická aplikace kortikoidů je v současné době ožehavé téma. Riziko systémových nežádoucích účinků je sice nízké, při dlouhodobé aplikaci se však může rozvinout kožní atrofie. Komparativní studie, která využila in vitro, ex vivo a in vivo přístupy, potvrdila, že kalcipotriol může různými mechanismy toto riziko významně snížit.

Inzerce

Příčiny kožní atrofie

Kožní atrofie navozená dlouhodobou léčbou kortikoidy je charakteristická především ztenčením epidermis, zhoršením její elasticity a vznikem teleangiektázií a purpury.

Na buněčné úrovni je její příčinou:

  • útlum proliferace a zmenšení keratinocytů,
  • poškození kožní bariéry redukcí syntézy lipidů,
  • snížená proliferace fibroblastů,
  • útlum syntézy proteinů extracelulární matrix,
  • inhibice syntézy kolagenu ve fibroblastech,
  • redukce exprese a aktivity kolagenáz a jiných matrixových metaloproteináz (MMP) v keratinocytech a fibroblastech,
  • snížení aktivity hyaluronansyntázy 2 ve fibroblastech a keratinocytech následované poklesem množství kyseliny hyaluronové.

Pozitivní efekt kalcipotriolu v terapeutické kombinaci

Fixní kombinace kalcipotriol/betamethason je široce používaná k topické léčbě psoriázy. Jednou z významných výhod této kombinace je možnost dlouhodobého užívání s nízkým rizikem rozvoje kožní atrofie. Kalcipotriol, agonista receptorů pro vitamín D, má pozitivní vliv na extracelulární hmotu kůže, na proliferaci kožních buněk a zvyšuje také množství kožních lipidů. Na základě poznatků získaných především z animálních studií byla vyslovena hypotéza, že kalcipotriol tak může působit proti rozvoji kožní atrofie navozené kortikoidy.

K objasnění účinků kombinace kalcipotriolu a kortikoidů na klíčové komponenty extracelulární matrix byla provedena komparativní studie, která srovnávala účinek kombinace s jednotlivými monoterapiemi na buněčných kulturách lidských fibroblastů a keratinocytů v modelu explantované lidské kůže a v animálním modelu miniprasete.

Podařilo se prokázat, že kalcipotriol zabraňuje potlačení syntézy kolagenu typu 1, jež byla navozena betamethasonem v in vitro kultuře fibroblastů i v modelu explantované kůže. Obdobně protichůdné byly účinky kalcipotriolu na expresi matrixových metaloproteináz, a to ve fibroblastech (MMP-3), keratinocytech (MMP-1, MMP-3) i v modelu explantované kůže (MMP-1, MMP-3). Navíc je kalcipotriol schopen obnovit betamethasonem potlačenou syntézu kyseliny hyaluronové v keratinocytech a předcházet ztenčování epidermis u miniprasat během 4týdenní léčby fixní kombinací kalcipotriol/betamethason ve formě gelu.

Závěr

Tyto výsledky tedy ukazují, že kalcipotriol může zásadně redukovat atrofogenní účinek kortikoidů.

(pez)

Zdroj: Norsgaard H., Kurdykowski S., Descargues P. et al. Calcipotriol counteracts betamethasone-induced decrease in extracellular matrix components related to skin atrophy. Arch Dermatol Res 2014; 306 (8): 719−729, doi: 10.1007/s00403-014-1485-3.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se