Intenzita symptomů psoriázy koreluje s nižší produktivitou a kvalitou života

7. 12. 2016

Americká studie prokázala značný psychosociální dopad výskytu příznaků psoriázy, jako jsou svědění, bolest a šupinatění kůže. Se závažností příznaků klesá kvalita života pacientů i produktivita jejich práce.

Inzerce

Úvod

Pacienti s psoriázou udávají, že jejich onemocnění negativně ovlivňuje kvalitu života související se zdravím (HR-QoL – health-related quality of life) a pracovní produktivitu. Mezi běžné symptomy psoriázy se řadí svědění, bolest a odlupování (šupinatění) kůže, avšak není zcela jasné, jak velký psychosociální dopad mají tyto symptomy na pacienta.

Metodika studie

Autoři prezentované studie se rozhodli prozkoumat, do jaké míry jsou kvalita života a pracovní výkon sníženy v závislosti na klinickém obrazu psoriázy a závažnosti její symptomatologie. Pro svou analýzu využili data ze dvou amerických průzkumů z reálné dermatologické praxe – Adelphi 2011 a Psoriasis Disease Specific Programmes 2013. HR-QoL byla měřena s pomocí dermatologického indexu kvality života (DLQI − Dermatology Life Quality Index) a dotazníku EuroQOL 5-Dimension Health Questionnaire (EQ-5D). Míra, respektive ztráta pracovní produktivity byla posuzována pomocí dotazníku Work Productivity and Activity Impairment (WPAI). Následně byl hodnocen vliv intenzity (žádný, mírný, středně silný / silný) jednotlivých symptomů (svědění, bolest a odlupování kůže) na skóre DLQI, EQ-5D a WPAI při zohlednění demografických rozdílů a komorbidit. 

Výsledky

Průměrný věk pacientů činil 44 let, 55 % respondentů tvořili muži. Středně silnou / silnou intenzitu symptomů psoriázy udávalo 33 % pacientů v případě svědění, 13 % pacientů u bolesti a 41 % pacientů u odlupování kůže. Zvýšená intenzita symptomů souvisela se sníženou HR-QoL. Bylo pozorováno postupné snižování skóre EQ-5D s narůstající intenzitou symptomatologie (středně silný / silný vs. žádný: −0,07; CI −0,09 až −0,04), naproti tomu skóre DLQI se závažností příznaků narůstalo (středně silný / silný vs. žádný: 4,9; CI 3,9−5,9). Hodnota skóre WPAI pak narůstala v korelaci s intenzitou svědění, což svědčí pro zvyšující pokles produktivity práce (středně silný / silný vs. žádný: 17,6; CI 11,8−23,5). Obdobný vztah byl pozorován u bolesti a odlupování kůže. 

Závěr

Na sledovaném vzorku reálných pacientů v USA bylo zjištěno, že intenzita symptomů psoriázy – svědění, bolesti a odlupování kůže − koreluje s poklesem kvality života a produktivity práce.

(ask)

Zdroj: Korman N. J. et al. Increased severity of itching, pain, and scaling in psoriasis patients is associated with increased disease severity, reduced quality of life, and reduced work productivity. Dermatol Online J 2015; 16: 21 (10), pii: 13030/qt1x16v3dg.Štítky
Dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více