Důvodem léčby aktinické keratózy je riziko progrese do spinocelulárního karcinomu

26. 1. 2016

Aktinická keratóza je markerem zvýšeného rizika vzniku spinocelulárního karcinomu (SCC). Riziko rozvoje invazivního SCC s potenciálem tvořit metastázy je důvodem, proč aktinickou keratózu léčit.

Inzerce

Aktinická keratóza je důsledkem kumulované expozice UV záření během života člověka. Představuje iniciální lézi většiny případů invazivního kožního spinocelulárního karcinomu. Někteří autoři dokonce považují aktinickou keratózu za SCC in situ.

Vývoj SCC na pokožce poškozené sluncem je postupný proces. I když většina lézí aktinické keratózy do stadia SCC neprogreduje, současná medicína neumí na základě klinických ani histopatologických markerů určit, které léze do maligního stadia progredují a které nikoliv. Rovněž chybějí velké klinické studie, jež by ukázaly rychlost progrese v čase. Změny vzhledu aktinické keratózy jsou projevem progrese. Přítomnost aktinické keratózy ovšem zvyšuje riziko SCC i bez známek progrese.

Vzhledem k riziku rozvoje invazivního a potenciálně metastazujícího SCC je třeba aktinickou keratózu léčit. Léčba by měla být cílená na lézi či na plochu, eventuálně může být indikován kombinovaný přístup.

(zza)

Zdroj: Feldman S. R., Fleischer A. B. jr. Progression of actinic keratosis to squamous cell carcinoma revisited: clinical and treatment implications. Cutis 2011 Apr; 87 (4): 201–207.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se