C-reaktivní protein ukazuje závažnost psoriázy i riziko metabolického syndromu u nemocných s psoriázou

20. 12. 2016

Studií zabývajících se vzestupem C-reaktivního proteinu (CRP) u nemocných s psoriázou a jeho úlohou v posouzení tíže onemocnění a spojením s kardiovaskulárním rizikem není mnoho. Indičtí autoři porovnávali 100 nemocných s psoriázou se zdravými kontrolami.

Inzerce

Studií zabývajících se vzestupem C-reaktivního proteinu (CRP) u nemocných s psoriázou a jeho úlohou v posouzení tíže onemocnění a spojením s kardiovaskulárním rizikem není mnoho. Indičtí autoři porovnávali 100 nemocných s psoriázou se zdravými kontrolami.

Nemocní měli oproti kontrolám vyšší hladiny CRP a rozdíl v hladinách byl i mezi nemocnými s různou aktivitou nemoci. Nemocní s těžším průběhem (skóre Psoriasis Area and Severity Index > 10) měli hodnoty vyšší než nemocní s lehčí formou. Tyto rozdíly byly statisticky signifikantní. CRP tak může být považován za užitečný marker v hodnocení závažnosti psoriázy.

Vyšší hladiny CRP pak byly i u nemocných s psoriázou a metabolickým syndromem. Zde jednoznačné závěry vyvodit nelze, autoři se však domnívají, že CRP může být nezávislým rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění u nemocných s psoriázou.

CRP může být považován za užitečný nástroj v monitorování průběhu psoriázy a její léčby. Zvýšené hladiny CRP se podle prezentované studie zdají být i nezávislým kardiovaskulárním rizikovým faktorem.

(gaf)

Zdroj: Vadakayil A. R. et al. Role of C-reactive protein as a marker of disease severity and cardiovascular risk in patients with psoriasis. Indian Dermatol Online J 2015; 6 (5): 322−325, doi: 10.4103/2229-5178.164483.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se