Brodalumab v léčbě projevů psoriázy ve kštici a na nehtech

24. 6. 2020

Post-hoc analýza 3 klinických studií (AMAGINE-1/-2/-3) hodnotí efekt léčby brodalumabem nebo ustekinumabem (oproti placebu) u pacientů s mírnou až těžkou formou psoriázy na pokožce hlavy a v oblasti nehtů.

Inzerce

Psoriáza na pokožce hlavy a v oblasti nehtů

U téměř 80 % pacientů s psoriázou se vyskytuje postižení vlasové části hlavy. Ložiska psoriázy na pokožce hlavy s sebou přinášejí komplikace jako svědění, zjizvení pokožky, vypadávání vlasů a výrazně zhoršují kvalitu života pacientů. Aplikace topických přípravků je v oblasti vlasové pokožky náročná, na druhé straně systémová léčba (methotrexát či biologika) je většinou indikovaná až pro vážnější případy. 

Poškození nehtové oblasti je přítomné přibližně u poloviny pacientů s psoriázou. Nehtová psoriáza je bolestivá a také výrazně snižuje kvalitu života. Efekt léčby nehtové psoriázy je oproti jiným napadeným oblastem zpožděný, a proto dochází ke snížené adherenci pacientů k léčbě. I v tomto případě se používají topické nebo biologické přípravky, nicméně standardizovaný léčebný postup chybí.

Analyzované studie

Ve studii AMAGINE-1 bylo hodnoceno zmírnění postižení vlasové části hlavy pomocí skóre PSSI (Psoriasis Scalp Severity Index) u pacientů léčených brodalumabem (210 mg) nebo placebem každé 2 týdny po dobu 12 týdnů. Ve studiích AMAGINE-2/-3 bylo hodnoceno zmírnění postižení nehtů pomocí skóre NAPSI (Nail Psoriasis Severity Index) u pacientů léčených brodalumabem každé 2 týdny nebo ustekinumabem kontinuálně po dobu 52 týdnů.     

Efekt brodalumabu na psoriázu ve vlasové části hlavy

Po 12 týdnech léčby dosáhl signifikantně větší počet pacientů léčených brodalumabem PSSI 75 (89 % brodalumab vs. 9,5 % placebo) a PSSI 100 (63,5 % brodalumab vs. 3,2 % placebo) v porovnání se začátkem studie. Pacienti léčení brodalumabem měli během 12 týdnů sledování nižší průměrné skóre PSSI v porovnání s placebem a signifikantní zlepšení skóre PSSI bylo evidentní již po 2 týdnech léčby.  

Průměrná hodnota zlepšení ze základní hodnoty PSSI během dvanácti týdnů. 
N1: počet pacientů, kteří měli validní naměřenou hodnotu v konkrétním týdnu, PSSI: psoriasis scalp severity index, Q2W: každé dva týdny
*p<.001 vs. placebo

Porovnání brodalumabu a ustekinumabu v léčbě nehtové psoriázy

V průběhu 52 týdnů dosáhlo více pacientů léčených brodalumabem v porovnání s ustekinumabem úplného vymizení nehtové psoriázy − v týdnu 52 dosáhlo NAPSI 0 63,8 % pacientů léčených brodalumabem oproti 39,1 % léčených ustekinumabem. Pacienti na brodalumabu dosahovali po roce léčby oproti pacientům léčeným ustekinumabem nižšího průměrného skóre NAPSI a vyššího průměrného podílu zlepšení NAPSI v porovnání se začátkem studie.

Procento pacientů s NAPSI 0 v týdnech 12, 24 a 52 pokračujících s brodalumabem 210 mg každé dva týdny (Q2W) nebo pokračujících s ustekinumabem.
N1: množství pacientů, kteří měli validní naměřenou hodnotu v konkrétním týdnu, NAPSI: nail psoriasis severity index, Q2: každé dva týdny.  *p<.0.5 vs. ustekinumab. 

Závěr

Brodalumab se ukázal jako účinný z hlediska vymizení či výrazného zmírnění projevů psoriázy na pokožce hlavy po 12 týdnech léčby a obdobně vykázal vysokou účinnost v léčbě nehtové psoriázy po 52 týdnech. 

(eko)

Zdroj: Elewski B., Rich P., Lain E. et al. Efficacy of brodalumab in the treatment of scalp and nail psoriasis: results from three phase 3 trials. J Dermatol Treat 2020 Apr 21, doi: 10.1080/09546634.2020.1749546 [Epub ahead of print].Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×