Analýza nákladové efektivity fixní kombinace kalcipotriolu a betamethason-dipropionátu ve formě kožní pěny a masti

31. 5. 2018

Účinnost a bezpečnost fixní kombinace 0,005% kalcipotriolu a 0,065% betamethason-dipropionátu (Cal/BD) při topické terapii psoriázy byly v minulosti opakovaně prokázány. Na evropské úrovni jsou k dispozici tři lékové formy této fixní kombinace – gel, mast a kožní pěna. V tomto článku přinášíme srovnání masti a pěny z ekonomického hlediska, na něž se zaměřila britská studie prezentovaná na kongresu ISPOR (International Society for Pharmacoeconomics and Outcomes Research) v listopadu 2017.

Inzerce

Cíl a metodika analýzy

Klinická data pro farmakoekonomickou analýzu byla převzata ze 4týdenní multicentrické studie, do níž bylo zapojeno 276 pacientů s psoriázou postihující trup a končetiny. Pacienti byli rozděleni do dvou skupin – jedna si aplikovala Cal/BD ve formě kožní pěny (141 subjektů) a druhá k léčbě využívala Cal/BD ve formě masti (135 subjektů). K hodnocení závažnosti a rozsahu psoriázy bylo využito skóre PASI (Psoriasis Area and Severity Index).

Analýza nákladů na léčbu jednoho pacienta byla u obou lékových forem provedena s využitím informací o pořizovacích nákladech na britském trhu a o odezvě na terapii, jež byla definována jako podíl pacientů, kteří po terapii dosáhli minimálně 75% zlepšení indexu PASI po 4 týdnech léčby. Jednalo se tedy o krátkodobou analýzu nákladové efektivity, která má význam pro určování priorit v rámci využívání zdrojů a doplňuje dlouhodobá farmakoekonomická hodnocení. V České republice jsou v současné době k dispozici přípravky s kombinací Cal/BD pouze ve formě pěny a gelu.

Výsledky

Po 4 týdnech dosáhlo PASI 75 více pacientů ze skupiny užívající fixní kombinaci 0,005% kalcipotriolu a 0,065% betamethason-dipropionátu ve formě kožní pěny (50,4 %) než ze skupiny užívající Cal/BD ve formě masti (40,7 %). Analýza prokázala, že náklady vynaložené k dosažení požadované odezvy na terapii u 1 pacienta byly nižší u Cal/BD ve formě kožní pěny, vyčísleny byly na 166 liber (£). Přípravek ve formě masti představoval větší finanční zátěž a v závislosti na velikosti balení se náklady pohybovaly mezi 185 £ a 199 £. Do nákladů nebyly započítány žádné další výdaje.

Závěr

Topická léčba psoriázy kožní pěnou je v případě fixní kombinace kalcipotriolu a betamethason-dipropionátu ekonomicky výhodnější než terapie pomocí masti. Dlouhodobější sledování nákladů na léčbu by mohlo přinést další hodnotné informace, ze kterých lze vycházet při plánování terapie psoriázy a řízení souvisejících nákladů.

(pak)

Zdroj: Walker A., Oluwa F., Treloggen J. R. Cost-per-responder of fixed combination calcipotriol plus betamethasone dipropionate aerosol foam vs ointment in patients with psoriasis vulgaris in the UK. Value in Health 2017 Oct; 20 (9): A803–A804, doi: 10.1016/j.jval.2017.08.2395.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.