Aby psoriáza nesvědila: kožní pěna s obsahem betamethasonu/kalcipotriolu z hlediska úlevy od pruritu a poruch spánku u psoriatiků

6. 9. 2017

Psoriáza má mnoho aspektů, které zajímají nás i pacienty. Jedním z nich je pruritus, který nelze podceňovat, protože má výrazný dopad na kvalitu života pacientů.

Inzerce

S kvalitou života psoriatiků souvisejí nejen kožní léze, ale i pruritus a poruchy spánku

Pruritus je jedním z hlavních symptomů psoriázy. Trpí jím 65−90 % nemocných a mnozí z nich ho označují za nejobtížnější ze všech. Zhoršuje kvalitu života, a to mimo jiné kvůli narušení spánku. Právě proto je hodnocení pruritu jedním z hlavních parametrů klinických studií, které zkoumají efektivitu přípravků určených k léčbě psoriázy.

Tak tomu bylo i ve studii PSO-FAST, která porovnávala účinnost kožní pěny s obsahem betamethasonu/kalcipotriolu a samotného vehikula. To je sice standardní způsob hodnocení, ale v tomto případě je obzvlášť významný. I vehikulum samotné totiž může mít významný efekt na tlumení pruritu, zejména pokud je to chladivá kožní pěna. Kromě terapeutického účinku na objektivně hodnotitelné parametry kožních lézí tedy byly zaznamenávány také údaje o pruritu a kvalitě spánku, a to pomocí vizuální analogové škály.

Výsledná zjištění ze studie PSO-FAST

U celých 80 % účastníků studie PSO-FAST (340/426) byl před započetím studie pruritus tak silný, že interferoval se spánkem. Ve skupině, která užívala kožní pěnu s účinnou látkou, udávalo 37 % probandů významnou úlevu už ve 3. dni hodnocení. Podíl účastníků zbavených pruritu se lineárně zvyšoval až do konce studie, na konci terapie jich udávalo úlevu 84 %.

Ohledně zlepšení kvality spánku si pěna s účinnou látkou vedla obdobně úspěšně. Ve 3. dni léčby pocítilo zlepšení spánku 36 % pacientů a do konce sledování se jejich podíl zvýšil na 71 %.

Závěr

Terapeutická odpověď na kožní pěnu s fixní kombinací betamethason/kalcipotriol u psoriatiků s pruritem a s ním asociovanou poruchou spánku je tedy rychlá a významná. Pro pacienty trpící intenzivním pruritem může znamenat velký pokrok a značnou úlevu.

(pez)

Zdroj: Leonardi C., Bagel J., Yamauchi P. et al. The aerosol foam formulation of the fixed combination calcipotriene plus betamethasone dipropionate improves the health-related quality of life in patients with psoriasis vulgaris: results from the randomized PSO-FAST study. J Drugs Dermatol 2016 Aug 1; 15 (8): 981–987.Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Partner sekce
Nejnovější kurzy
Jak na psoriázu v každodenní ambulantní praxi?
Autoři: MUDr. Jan Šternberský, Ph. D.

Postavení topického imunomodulátoru v terapii atopické dermatitidy
Autoři: MUDr. Lucie Jarešová

Topická léčba psoriázy
Autoři: Prim. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, MBA. Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více