Zvýšení dávky mesalazinu při relapsu ulcerózní kolitidy na nízkodávkové udržovací terapii

17. 10. 2017

Pokud vznikne relaps ulcerózní kolitidy i přes udržovací terapii, neznamená to léčebné selhání mesalazinu. Zvýšení jeho dávky až na dvojnásobek může být postačujícím krokem.

Dávkování mesalazinu

Mesalazin se běžně používá pro udržení ulcerózní kolitidy v remisi. Pokud je to možné, jsou při udržovací léčbě používány spíše nižší dávky mesalazinu, to znamená okolo 2 g účinné látky denně. Tato terapie obvykle plní svůj cíl velmi dobře, ale i u pacienta na udržovací léčbě se může objevit relaps. Zvýšení dávky mesalazinu je v takové chvíli bezpečným a efektivním krokem, jak ukazuje i zde prezentovaná japonská studie.

Sledovaný soubor pacientů a průběh studie

Soubor probandů tvořilo 90 pacientů s ulcerózní kolitidou, kteří jako udržovací léčbu užívali perorálně mesalazin v dávkách 1,5–2,25 g/den. Nemocní prodělali relaps, který je posunul do stadia lehce až středně aktivní ulcerózní kolitidy. Následujících 8 týdnů po zjištění relapsu byli léčeni dávkou 4 g mesalazinu denně. Na začátku i na konci tohoto období byli pacienti endoskopicky vyšetřeni. Hodnoceno bylo jak endoskopické, tak klinické zlepšení.

Výsledky

Léčba byla všemi pacienty dobře tolerována, u žádného z nich se během 8 týdnů vysokodávkové léčby nevyvinuly závažné nežádoucí účinky. U 59 nemocných (66 %) došlo ke klinickému zlepšení ve frekvenci stolic a/nebo krvácení z konečníku. U 40 z nich (44 %) bylo dosaženo klinické remise (normální frekvence stolic a žádné krvácení z konečníku). 43 pacientů (48 %) vykazovalo endoskopické zlepšení, 25 z nich (28 %) endoskopickou remisi.

Závěr

Zvýšení dávky mesalazinu na 4 g/den se zdá být bezpečné a efektivní u pacientů, u kterých došlo k relapsu ulcerózní kolitidy při nízkodávkové udržovací terapii dávkami 1,5–2,25 g mesalazinu/den.

(luko)

Zdroj: Yamamoto T., Umegae S., Matsumoto K. High-dose mesalazine treatment for ulcerative colitis patients who relapse under low-dose maintenance therapy. Dig Liver Dis 2011; 43 (5): 386−390, doi: 10.1016/j.dld.2010.11.016.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se