Význam calprotectinu pro sledování aktivity zánětu u pacientů s IBD

18. 6. 2012

Kalciumvazebný protein calprotectin je citlivým a specifickým ukazatelem přítomnosti střevního zánětu. Vyšetření calprotectinu umožňuje rozlišit pacienty s nespecifickými střevními záněty (inflammatory bowel disease, IBD) od syndromu dráždivého tračníku s podobnými příznaky, ale především umožňuje pravidelné objektivní a neinvazivní sledování pacientů s IBD.

Inzerce

Kalciumvazebný protein calprotectin je citlivým a specifickým ukazatelem přítomnosti střevního zánětu. Vyšetření calprotectinu umožňuje rozlišit pacienty s nespecifickými střevními záněty (inflammatory bowel disease, IBD) od syndromu dráždivého tračníku s podobnými příznaky, ale především umožňuje pravidelné objektivní a neinvazivní sledování pacientů s IBD. Pacientům léčeným přípravkem Pentasa je nyní vyšetření calprotectinu poskytováno ve vybraných ordinacích zcela zdarma.

Calprotectin ve stolici jako marker aktivity zánětu u pacientů s IBD

Calprotectin je hojně se vyskytující protein produkovaný neutrofilními granulocyty, který je možné detekovat jak v krevní plazmě, tak ve stolici. Hladiny calprotectinu se výrazně zvyšují v průběhu infekčních a zánětlivých onemocnění včetně nespecifických střevních zánětů. Řada studií prokázala, že koncentrace calprotectinu ve stolici dobře koreluje s histologickými známkami zánětu detekovanými biopticky.

U pacientů s IBD je možné pomocí vyšetření calprotectinu úspěšně predikovat relaps onemocnění a detekovat případnou pouchitis. Koncentrace calprotectinu ve stolici zdravých jedinců byla stanovena mnoha studiemi a u dospělého člověka se pohybuje do 50 μg/g stolice. Koncentrace fekálního calprotectinu se v závislosti na aktivitě onemocnění výrazně zvyšují u pacientů s IBD.

Od letošního června bude pacientům léčeným přípravkem Pentasa nabízeno ve vybraných ordinacích vyšetření calprotectinu ze stolice zdarma. Vyšetření umožní snížit počet nutných kolonoskopií a zároveň zajístí pravidelnou objektivní kontrolu pacienta. Stanovení calprotectinu se provádí testem Quantum Blue® ve spolupráci se společností BioVendor, která v případě zájmu zajistí zapůjčení přístroje na stanovení calprotectinu přímo do ordinace lékaře.

(vek)

Zdroj: Konikoff M. R., Denson L. A.: Role of fecal calprotectin as a biomarker of intestinal inflammation in inflammatory bowel disease. Inflamm Bowel Dis. 2006 Jun; 12 (6): 524–34.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se