Vysoká nadmořská výška zvyšuje riziko akutního vzplanutí zánětu u pacientů s IBD

21. 10. 2012

Letecká doprava a cestování do oblastí s vysokou nadmořskou výškou zvyšuje u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) riziko akutního vzplanutí zánětu.

Inzerce

Letecká doprava a cestování do oblastí s vysokou nadmořskou výškou zvyšuje u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) riziko akutního vzplanutí zánětu – s tímto sdělením vystoupili v květnu tohoto roku na Digestive Disease Week 2012 vědci, v jejichž čele stál Stephan R. Vavricka, MD, z Triemli Hospital v Zurichu ve Švýcarsku.

Studie

Prvními, kdo vědce přivedl na myšlenku, že by nadmořská výška mohla mít vliv na průběh IBD, byli lyžaři rekreující se vysoko v horách. Ti si stěžovali na zhoršený průběh onemocnění během pobytu ve vyšších polohách.

Vědci si dali za úkol zjistit, zda pobyt ve výšce nad 2 000 m n. m. má vliv na vzplanutí IBD u pacientů během následujících 4 týdnů. Do studie zařadili 103 pacientů s IBD, u kterých retrográdně sledovali změny a cesty v posledních 4 týdnech před akutním vzplanutím onemocnění. Do kontrolní skupiny byli zařazeni pacienti, jejichž onemocnění bylo v remisi.

Ve sledované skupině bylo 43 pacientů s Crohnovou chorobou a 60 pacientů s ulcerózní kolitidou. 52 pacientů prodělalo akutní vzplanutí onemocnění, 51 pacientů bylo zařazeno do kontrolní skupiny.

Výsledky

Ve skupině pacientů s akutním vzplanutím choroby bylo dokumentováno signifikantně více leteckých cest a pobytů ve vysokých nadmořských výškách (nad 2 000 m n. m.) než ve skupině kontrolní (40,4 % vs. 15,7 %; P = 0,005).

Významnější korelaci vědci prokázali mezi pobytem ve vysoké nadmořské výšce a akutním vzplanutím onemocnění u Crohnovy choroby (38,1 %) oproti kontrolní skupině pacientů, jejichž onemocnění bylo v remisi (9,1 %, p = 0,024). Signifikantní vztah byl ale prokázán i u ulcerózní kolitidy (41,9 % vs. 20,7 %; P = 0,077).

Průměrný let trval 6 hodin.

Vědci předpokládají, že akutní vzplanutí onemocnění je dáno nízkou koncentrací kyslíku ve vysokých nadmořských výškách – hypoxie vyvolává zánětlivou reakci v gastrointestinálním traktu. Hypoxie aktivuje transkripční faktor 1α získané imunity, který se podílí na zánětlivé reakci. To jsou ale zatím pouze výsledky experimentálních studií.

Závěr

Tato studie je příliš malá na to, aby byl výstupem zákaz létání a pobytu ve vysokých nadmořských výškách pro pacienty s IBD. Je ale další výzvou prozkoumat na molekulární úrovni vliv hypoxie na zánětlivý proces ve střevě.

(vesa)

Zdroj: Vavricka S. R. Abstrakt #303: High Altitude Journeys and Flights Are Associated With the Increased Risk of Flares in IBD Patients. Prezentováno na: the 2012 Digestive Disease Week Annual Meeting; May 19-22, San Diego

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se