Vliv imunosupresivní terapie na imunitní odpověď na pneumokokovou vakcinaci u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním

22. 7. 2012

Se stále častějším použitím imunomodulátorů a inhibitorů TNF-alfa v terapii zánětlivých střevních onemocnění (IBD) je doporučováno v rámci prevence vzniku oportunní pneumonie očkování proti pneumokoku.

Inzerce

Se stále častějším použitím imunomodulátorů a inhibitorů TNF-alfa v terapii zánětlivých střevních onemocnění (IBD) je doporučováno v rámci prevence vzniku oportunní pneumonie očkování proti pneumokoku. Bylo potvrzeno, že konkomitantní imunosuprese může zhoršit imunitní odpověď na vakcinaci. Mírou odpovědi na pneumokokovou vakcinaci u čtyř různých léčebných skupin (mesalazin, azathioprin, infliximab, infliximab a azathioprin) se blíže zabývala studie publikovaná v červnovém vydání Inflammatory bowel diseases.

Studie se účastnilo celkem 96 pacientů s IBD (54 s Crohnovou nemocí, 42 s ulcerózní kolitidou), kterým byla aplikována 23valentní pneumokoková polysacharidová vakcína (PSV-23). Hladiny antipneumokokových protilátek byly měřeny před a nejméně 3 týdny po vakcinaci. Kontrolní skupinu tvořili pacienti na terapii mesalazinem.

Pacienti léčeni infliximabem nebo kombinovanou imunosupresivní terapií vykazovali významně horší odpověď na vakcinaci (57,6 % a 62,5 %) ve srovnání se skupinou léčenou mesalazinem (88,6 %, p < 0,05). Terapie samotným azathioprinem odpověď na vakcinaci neovlivnila (78,9 %, p = 0,43 vs skupina léčena mesalazinem). Průměrné titry postvakcinačních protilátek byly významně nižší u pacientů léčených infliximabem nebo kombinovanou imunosupresí, než tomu bylo u kontrolní skupiny (p < 0,05). Imunosupresivní terapie infliximabem nebo kombinovaná imunosupresivní terapie významně snížily pravděpodobnost odpovědi na očkování (OR 0,17, 95% CI 0,04–0,64, p = 0,009 a OR = 0,21, 95% CI 0,05–0,91, p = 0,038). Pneumokoková vakcinace byla obecně dobře tolerována a bezpečná.

AntiTNF terapie samostatná nebo v kombinaci s azathioprinem tedy u pacientů s IBD zhoršuje odpověď na pneumokokovou vakcinaci. Všichni pacienti s IBD by proto měli být očkováni ještě před zahájením antiTNF terapie.

(mik)

Zdroj: Fiorino G. et al. Effects of immunosuppression on immune response to pneumococcal vaccine in inflammatory bowel disease: A prospective study. Inflamm Bowel Dis, 18: 1042–1047; doi: 10.1002/ibd.21800

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se