Užívání mesalazinu jednou denně zlepšuje adherenci pacientů k léčbě

21. 3. 2016

Idiopatické střevní záněty (IBD) jsou příkladem onemocnění, která významně omezují kvalitu života postižených. Vzhledem k chronickému charakteru těchto onemocnění je pro pacienty velkou výzvou dlouhodobě udržet dostatečnou adherenci k léčbě.

Inzerce

Idiopatické střevní záněty (IBD) jsou příkladem onemocnění, která významně omezují kvalitu života postižených. Vzhledem k chronickému charakteru těchto onemocnění je pro pacienty velkou výzvou dlouhodobě udržet dostatečnou adherenci k léčbě. Právě adherenci ke dvěma různým režimům podávání mesalazinu u nemocných s ulcerózní kolitidou (UC) v remisi sledovala práce uveřejněná v časopisu Inflammatory Bowel Diseases v roce 2014.

Mesalazin je rozpadovým produktem dříve používaného sulfasalazinu. Lék působí na střevní sliznici, omezuje zánět a má antioxidační efekt. Indikovaný je pro nemocné s IBD, jak ve fázi akutního vzplanutí, tak jako udržovací medikace během období remise. K dispozici je v mnoha lékových formách včetně enterosolventních tablet, čípků nebo rektální suspenze. Způsob podání tak lze zvolit podle konkrétní lokalizace postižení. Mesalazin je poměrně bezpečná látka, nežádoucí účinky nejsou příliš časté a závažné; byly pozorovány průjmy, bolesti břicha, bolesti hlavy a zvracení. Výjimečně byly popisovány alergické reakce.

V rámci analýzy publikované v časopisu Inflammatory Bowel Diseases byl porovnáván standardní režim podávání mesalazinu 3× denně s vysokodávkovým schématem, při kterém je účinná látka užívána jen jednou za den. Adherence nemocných a účinnost v prevenci relapsu byla sledována po dobu jednoho roku, zahrnuto bylo celkem 58 nemocných. Ukázalo se, že ti, kteří užívali látku 3× denně, byli signifikantně méně adherentní k medikaci (OR 0,03; 95% CI 0,01−0,08). Lepší adherenci nemocní z obou skupin vykazovali během víkendů a krátce před kontrolou u lékaře i po ní. Naopak s délkou užívání mesalazinu se adherence snižovala.

Výsledky této studie lze aplikovat také na management českých pacientů. I u nás v současné době převládá trend jednoduchých vysokodávkových léčebných režimů. Příkladem přípravků, které jsou v tomto smyslu k dispozici, je například Pentasa Sachet 2 g a Pentasa tbl. 1 g.

(ond)

Zdroj: Gillespie D., Hood K., Farewell D. Electronic monitoring of medication adherence in a 1-year clinical study of 2 dosing regimens of mesalazine for adults in remission with ulcerative colitis. Inflamm Bowel Dis 2014 Jan; 20 (1): 82−91; doi: 10.1097/01.MIB.0000437500.60546.2a.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se