Ulcerózní kolitida v dětském věku spojena s autoimunitním onemocněním

4. 12. 2012

Patogeneze zánětlivých střevních onemocnění (IBD) je multifaktoriální, přičemž u některých pacientů se navíc setkáváme současně se symptomy dalších autoimunitních onemocnění (AI).

Inzerce

Patogeneze zánětlivých střevních onemocnění (IBD) je multifaktoriální, přičemž u některých pacientů se navíc setkáváme současně se symptomy dalších autoimunitních onemocnění (AI). Kolitida vyskytující se spolu s AI jater vykazuje, zdá se, jiné klinické charakteristiky, než jsou ty přítomné u "klasické" ulcerózní kolitidy (CUC). Francouzští dětští gastroenterologové se proto pokusili blíže popsat tyto symptomy, aby tak odlišili podskupinu kolitid spojených s autoimunitním onemocněním (CAI) od CUC.

Popisované studie se účastnilo osmadvacet po sobě následujících dětí s kolitidou vyskytující se současně s primární sklerotizující cholangitidou (PSC), celiakií nebo AI hepatitidou. Tyto děti pak byly srovnávány s kontrolní skupinou čítající sedmadvacet dětí s izolovanou UC. U obou skupin byl podrobně analyzován klinický průběh nemoci, histologický nález, stejně tak jako i profil zánětlivých cytokinů ve sliznici kolon.

U skupiny dětí trpících kolitidou spojenou s autoimunitním onemocněním byly v době manifestace nemoci vedle vysoké prevalence autoimunitních onemocnění u příbuzných hlavními gastrointestinálními symptomy bolesti břicha (12/28) a příměs krve ve stolici (12/28) ve srovnání s krvavým průjmem ve skupině s CUC (26/27). V době stanovení diagnózy byl u 18 z 28 CAI pacientů přítomen nález pankolitidy, přičemž ve skupině klasické UC byl tento nález pozorován u 8 z 27 dětí. Patologickoanatomické nálezy přítomné u jedinců s CAI se také lišily od těch s CUC. U pacientů s CAI se hlavní léze nacházely převážně v pravém tračníku. Dále v biopsiích od těchto pacientů byl přítomen vzhled sliznice charakteru pseudoklků se silnou infiltrací eozinofily, mírné léze žlázek a různě zánětlivý infiltrát se sníženými hladinami FOXP3, interleukinu (IL)-2 a thymického stromálního lymfopoetinu (TSLP). Vývoj kolitidy spojené s AI onemocněním byl méně agresivní a při její léčbě byly méně často užity kortikosteroidy či imunomodulátory.

Precizní klinická, histologická a molekulární analýza umožňuje odhalit rozdíly mezi pacienty s klasickou UC a těmi, u kterých je kolitida spojena s AI onemocněním, což by podporovalo hypotézu odlišných autoimunitních projevů u IBD.

(mik)

Zdroj: Ordonez F. et al. Pediatric ulcerative colitis associated with autoimmune diseases: a distinct form of inflammatory bowel disease? Inflamm Bowel Dis. 2012 Oct; 18 (10): 1809–17; doi: 10.1002/ibd.22864.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se