Terapeutický potenciál mesalazinu s prodlouženým uvolňováním u nespecifických střevních zánětů

7. 1. 2012

Výsledky studií s mesalazinem s prodlouženým uvolňováním (Pentasa) potvrzují jeho účinnost při udržení a navození remisí u ulcerózní kolitidy.

Inzerce

Výsledky studií s mesalazinem s prodlouženým uvolňováním (Pentasa) potvrzují jeho účinnost při udržení a navození remisí u ulcerózní kolitidy. Tento lék se jeví jako účinný také u Crohnovy choroby, zejména při izolovaném postižení tenkého střeva. Vyšší dávky (3 až 4 g/den) mají větší terapeutický přínos než nižší dávky, a to bez zvýšení incidence nežádoucích účinků.

Perorální mesalazin s prodlouženým uvolňováním (MPU) pro léčbu ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby je obsažen v mikrogranulích, z nichž se účinná látka uvolňuje v tenkém a tlustém střevě. V klinických studiích s MPU v dávce 2 a 4 g/den u pacientů s mírnou až středně závažnou ulcerózní kolitidou bylo prokázáno na dávce závislé zlepšení klinických i endoskopických parametrů. Endoskopické a klinické remise bylo dosaženo u statisticky významně vyššího počtu pacientů léčených dávkou 4 g/den než u placeba. U pacientů v remisi snižuje MPU výskyt recidiv ulcerózní kolitidy. Dávka 4 g/den udržela 12měsíční remisi u 64 % pacientů. Účinnost MPU na udržení remise byla podobná jako u molárně ekvivalentní dávky sulfasalazinu. U mírné až středně závažné Crohnovy choroby je MPU v dávce 4 g/den účinnější než placebo při snižování aktivity choroby. Po 16 týdnech léčby dosáhlo 64 % pacientů klinického zlepšení a 43 % remise. U pacientů v remisi je MPU při prevenci recidiv účinnější při izolovaném postižení tenkého střeva. Profil snášenlivosti MPU je srovnatelný s placebem. Incidence nejčastějších gastrointestinálních nežádoucích účinků je nízká, nefrotoxicita se vyskytuje vzácně.

Většího přínosu MPU u nespecifických střevních zánětů je dosaženo při vyšším dávkování (3 až 4 g denně). Ani u těchto dávek se není třeba obávat zvýšené incidence nežádoucích účinků.

(zza)

Zdroj: Clemett D, Markham A. Prolonged-release mesalazine: a review of its therapeutic potential in ulcerative colitis and Crohn's disease. Drugs 2000(Apr);59(4):929-956.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se