Souvislost mezi variantami genu NR1H4 kódujícího nukleární receptor pro žlučové kyseliny FXR a nespecifickými střevními záněty

7. 10. 2012

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases, IBD) vznikají na základě interakcí mezi faktory vnějšího prostředí a neadekvátní imunitní odpovědí střeva u geneticky predisponovaných jedinců.

Inzerce

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases, IBD) vznikají na základě interakcí mezi faktory vnějšího prostředí a neadekvátní imunitní odpovědí střeva u geneticky predisponovaných jedinců. Protože žlučové kyseliny a jejich nukleární receptor, FXR, regulují zánětlivou odpověď a imunitní bariéru v trávicím traktu, mohou genetické varianty receptoru FXR ovlivňovat riziko vzniku IBD.

Farnesoidní X-receptor a jeho význam

Farnesoidní X-receptor (FXR), kódovaný genem NR1H4, je nukleární receptor, který funguje jako hlavní senzor intracelulární hladiny žlučových kyselin. Jako odpověď na zvýšenou hladinu žlučových kyselin indukuje FXR expresi protektivních genů proti toxickému působení žlučových kyselin v játrech a střevě.

Nedávno byly zveřejněny výsledky studie, jejíž autoři zkoumali možnou souvislost mezi pěti různými variantami (rs3863377, rs7138843, rs56163822, rs35724, rs10860603) genu NR1H4 kódujícího receptor FXR a výskytem IBD. Autoři studie provedli genotypizaci pěti variant genu pro FXR u 1138 jedinců (591 bez IBD, 203 pacientů s ulcerózní kolitidou, 344 s Crohnovou chorobou).

Výsledky

Bylo zjištěno, že varianta genu NR1H4 rs3863377 je významně častější u kontrol bez IBD než u jedinců s IBD, zatímco varianta rs56163822 se u kontrol bez IBD vyskytuje naopak méně často. Celková distribuce haplotypu se lišila mezi zdravými kontrolami a jedinci s IBD (p = 0,003) a tento rozdíl byl pozorován také u skupiny zdravých kontrol a skupiny pacientů s ulcerózní kolitidou (p = 0,004), avšak nikoli u skupiny zdravých kontrol a skupiny pacientů s Crohnovou chorobou (p = 0,079).

Výsledky studie podle autorů ukazují, že genetická variabilita genu pro receptor FXR je spojena s výskytem IBD, a podtrhují tak vztah mezi signálními drahami žlučových kyselin a vznikem zánětlivé odpovědi ve střevě.

(vek)

Zdroj: Attinkara R. et a.l: Association of genetic variation in the NR1H4 gene, encoding the nuclear bile acid receptor FXR, with inflammatory bowel disease. BMC Res Notes. 2012 Aug 28; 5 (1): 461.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se