Různé dávkovací intervaly mesalazinu u pacientů s ulcerózní kolitidou

27. 5. 2015

Cílem této studie bylo u pacientů s aktivní ulcerózní kolitidou porovnat dávkování mesalazinu jednou denně (4 g) a dvakrát denně (2× 2 g) ve formě granulí s prodlouženým uvolňováním z hlediska dosažení remise a zachování bezpečnosti léčby.

Inzerce

Při lehké až středně těžké formě ulcerózní kolitidy jsou lékem první volby aminosalicyláty. Jejich nevýhodou je podávání v několika dílčích denních dávkách. Cílem následující studie bylo porovnat účinnost a bezpečnost při podání mesalazinu ve formě granulí s prodlouženým uvolňováním v intervalu jednou či dvakrát denně.

Do této randomizované studie trvající 8 týdnů bylo zařazeno celkem 206 pacientů. Mesalazin byl podáván v celkové denní dávce 4 g (4 g ráno, celkem 102 pacientů; 2 g ráno a večer, celkem 104 osob). Po dobu 4 týdnů byl oběma skupinám navíc podáván mesalazin ve formě klystýru v dávce 1 g denně. Stav onemocnění byl hodnocen postupně po 4, 8 a 12 týdnech léčby pomocí indexu aktivity onemocnění UCDAI (UC Disease Activity Index). Pacienti si denně zaznamenávali četnost stolice a známky krve ve stolici. Primární cíl studie bylo dosažení klinické a endoskopické remise onemocnění.

V obou terapeutických režimech bylo primárního cíle dosaženo do doby 8 týdnů. Podle intent-to-treat analýzy bylo klinické a endoskopické remise (UC-DAI skóre ≤ 1) v týdnu 8 dosaženo u 52,9 % pacientů ve skupině s dávkováním 1× denně a u 41,5 % pacientů ve skupině s dávkováním 2× denně. Skupina s dávkováním 1× denně vykazovala také další zlepšení v porovnání se skupinou s dávkováním 2× denně – zlepšení UCDAI (92 % vs. 79 %, p = 0,01) i slizničního hojení (87,5 % vs. 71,1 %, p = 0,007). Rovněž doba do dosažení remise byla u dávkování 1× denně kratší (26 vs. 28 dnů; p = 0,04). Bezpečnost léčby byla v obou ramenech studie srovnatelná.

Závěrem autoři studie konstatují, že pro dosažení remise je u pacientů s lehkou až středně těžkou formou ulcerózní kolitidy jedna dávka mesalazinu v dávce 4 g v kombinaci s podáváním mesalazinového klystýru stejně účinná a dobře tolerovaná jako dávka 2× 2 g denně.

(tda)

Zdroj: Flourie B., et al. Randomised clinical trial: once- vs. twice-daily prolonged- release mesalazine for active ulcerative colitis. Alimentary Pharmacology and Therapeutics 2013; 37: 767–775.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se