Racionální výběr vhodných přípravků s mesalazinem při léčbě UC

30. 10. 2019

Jedním z nejpoužívanějších léčiv v terapii ulcerózní kolitidy (UC) je mesalazin. Tato účinná látka je k dispozici v řadě přípravků, které však kvůli odlišné farmakokinetice nejsou zcela zaměnitelné.

Základní charakteristiky mesalazinu

Mesalazin (5-ASA − kyselina 5-aminosalicylová) patří mezi relativně dlouho známá léčiva a v indikaci ulcerózní kolitidy (UC) se již používá desítky let. Přesto však stále není zcela objasněn mechanismus jeho účinku. Je známo, že inhibuje mediátory zánětu (reaktivní formy kyslíku, leukotrieny, IL-1 a TNF-α), a předpokládá se, že působí agonisticky na receptorech PPAR-γ. V případě UC tak jde o lokální působení, jež odpovídá koncentraci mesalazinu ve střevní sliznici. Jelikož UC postihuje typicky distální část tlustého střeva a mesalazin se po perorálním podání dobře vstřebává již v horní části tenkého střeva, je pro léčbu nutné volit lékové formy s upraveným uvolňováním léčiva.

(Ne)vhodné lékové formy

Perorální podání bývá dobře tolerováno, nicméně se může výrazně lišit v místě skutečného uvolnění léčiva. Rektální aplikace zajišťuje dosažení potřebné koncentrace látky pouze v terminální části střeva a ze strany pacientů je tato léková forma často nepříjemná a z řady důvodů odmítaná. Současné přípravky umožňují uvolňování mesalazinu v různých částech střeva, a ačkoli všechny mají vyhovující bezpečnostní profil i účinnost potvrzenou u lehké až středně těžké formy UC, klinická praxe ukazuje, že nejsou vzájemně zaměnitelné.

(Ne)optimální léková forma

Optimální léková forma by měla zajistit maximální koncentraci léčiva v místě největšího postižení tlustého střeva. Předčasným uvolněním v tenkém střevě se zvyšuje absorbovaný podíl léčiva. Z terapeutického pohledu jsou tedy nejvhodnější lékové formy, které uvolňují mesalazin až v tlustém střevu. V kontextu přípravků dostupných v České republice – Asacol (tbl. ent.), Pentasa (gra. pro., gra. pro. scc., tbl. pro.), Salofalk (gra. enp., tbl. ent.) – se mesalazin z preparátu Pentasa uvolňuje průběžně (tzv. time-dependentní), ze Salofalku při pH ≥ 6 a z Asacolu při pH ≥ 7 (tzv. pH-dependentní mesalaziny) (viz graf). Jelikož se – zjednodušeně řečeno – pH v průběhu trávicího traktu postupně zvyšuje, je zřejmé odlišné místo uvolnění léčivé látky z jednotlivých přípravků a její působení.

Uvolňování 5-ASA z léku (%) u pacientů s akutní ulcerózní kolitidou
Graf 1. Uvolňování 5-ASA z léku (%) u pacientů s akutní ulcerózní kolitidou

Lék (ne)volby

Výběr léčiva závisí na lokalizaci nejvážnějšího postižení střeva, nicméně z uvedených skutečností vyplývá, že při postižení distální části střev jsou vhodnější přípravky, u nichž uvolnění mesalazinu závisí na pH prostředí (pH-dependentní mesalaziny), protože uvolňování začínající již v žaludku (time-dependentní mesalazin) vede pouze ke snížení terapeutického účinku a k případnému vyššímu výskytu nežádoucích účinků (např. nefrotoxicita mesalazinu) z důvodu vyšší systémové koncentrace látky a nutnosti navýšení celkově p. o. podané dávky. Studie prováděné in vitro s přípravkem Pentasa ukázaly, že se z něj až 50 % uvolní již v žaludku. Studie s přípravky Asacol a Salofalk granule ukazují, že podíl dostupnosti léčivé látky z p. o. podaného léku je výrazně vyšší a k úspěšnosti léčby může postačovat celkově nižší dávka p. o. podaného mesalazinu než dávka time-dependentního mesalazinu. Pro léčbu UC s postižením v proktosigmoideu a rektu jsou optimální volbou rektální formy mesalazinu (nejčastěji čípky).

(mir)

Zdroj: Slíva J. Mesalazin: molekula mnoha tváří. Medicína po promoci 2019; 17 (3): 304–308.Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se