Podávání mesalazinu jednou nebo dvakrát denně pro udržení remise ulcerózní kolitidy: demografická a základní data dvanáctiměsíční jednoduše zaslepené randomizované kontrolní studie

17. 5. 2009

Současná terapie ulcerózní kolitidy využívající 5-ASA většinou vyžaduje podávání léku několikrát v průběhu dne, což může vést ke snížené adherenci k léčbě...

Inzerce

Současná terapie ulcerózní kolitidy využívající 5-ASA většinou vyžaduje podávání léku několikrát v průběhu dne, což může vést ke snížené spolupráci pacienta a nižší efektivitě léčby.

Pentasa sachets (sáčky s granulemi obsahujícími mesalazin) jsou určeny k postupnému uvolňování mesalazinu s transportem 5-ASA přes tenké střevo se zajištěním prolongovaného a rovnoměrného účinku 5-ASA v celém průběhu tlustého střeva.

Pacienti s udržovací léčbou v remisi ulcerózní kolitidy, kteří měli v průběhu uplynulého roku relaps onemocnění, byli náhodně rozděleni do dvou skupin. V průběhu třetí fáze dvanáctiměsíční jednoduše zaslepené randomizované klinické studie byly pacientům v první skupině podávány mesalazin sachets v jednorázové dávce 2 g/den, pacientům ve druhé skupině byla látka podávána ve více dávkách denně. Primárním cílem byla klinická a endoskopicky ověřená remise v průběhu jednoho roku definovaná hodnotou skóre na škále UCDAI (UC disease aktivity index) nižší než 2.

Studie se zúčastnilo 362 pacientů v průměrném věku 48 let (rozmezí 18–82 let) a průměrnou délkou onemocnění 10 let, z toho 171 (47 %) žen a 191 (53 %) mužů; 41 (11 %) kuřáků, 156 (43 %) bývalých kuřáků a 164 (45 %) nekuřáků. Tito pacienti byli náhodně rozděleni do dvou skupin.

U 71 pacientů (19,6 %) došlo k relapsu, 38 osob (10,5 %) dokončilo roční studii v remisi. Celkem 138 (38,1 %) pacientů se nacházelo při kontrolním vyšetření po 4 měsících v remisi, bez vzplanutí onemocnění, ale nikoliv již při vyšetření po 8 měsících. Celkem 82 pacientů (22,7 %) bylo stále bez obtíží při prohlídce po 8 měsících, ale již nedosáhlo 12 měsíců v remisi.

U tří pacientů se vyskytly zdravotní komplikace (skvamocelulární karcinom, migréna, postoperační problémy při hojení ran a bolesti na hrudníku). Žádný z těchto problémů ale není považován za relevantní k léčbě.

Během průběhu klinického testování byly 2 g mesalazine sachets (PENTASA) podávané jednou nebo vícekrát denně účinné v udržení remise u mírné nebo středně těžké ulcerózní kolitidy. Léčba byla dobře tolerována. U pentasy podávané jednou denně se očekává lepší kompliance pacienta a vyšší úspěch léčby, je však nutné počkat na finální výsledky studie.

Zdroj:

  • Dignass−Axell, Stijnen−Theo, Mross−Michael−R, Vermeire−Severine, Veerman− Henri, Bhatt−Aomesh: Pentasa (mesalazine) once or twice daily for the management of maintenance of remission of ulcerative colitis: Demographic and baseline data of a 12 month single blind randomised controlled trial. Gastroenterology, APR 2007, vol. 132, no. 4, Suppl. 2, p. A502−A503, ISSN: 0016−5085.
(hak)
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se