Picoprep, nový preparát určený k přípravě na kolonoskopii

4. 12. 2010

Přípravků určených k vyprázdnění pacienta před plánovanou kolonoskopií nebo sigmoideoskopií je na českém trhu celá řada. Většina z nich ale pacienta zatěžuje nadměrným objemem, který nezřídka vyžaduje požití až čtyř litrů tekutin. Nového preparátu Picoprep však stačí vypít pouze 150 ml!

Inzerce

Revoluční složení

Oproti běžným přípravkům, jako jsou například polyethylenglykol nebo orálně užívaný fosforečnan sodný, obsahuje Picoprep pikosulfát sodný a magneziumcitrát. Pikosulfát sodný působí lokálně v tračníku jako laxativum, jež zvyšuje frekvenci a sílu peristaltiky, magneziumcitrát pak jako laxativum osmotické, které zadržuje vodu a pomáhá tak střevo očistit od fekálií. Kromě toho je pikosulfát inaktivním léčivem, které je hydrolyzováno tračníkovými bakteriemi na 4, 4-dihydroxyfenyl-(2pyridyl)metan. Žádná z aktivních složek se ale systémově nevstřebává.

Dávkování

Nový preparát se užívá perorálně, a to ve formě roztoku. Plný dávkovací režim vyžaduje, aby pacient ráno před zákrokem vypil dva sáčky a dodržoval buď dietu s vyloučením zbytkové stravy, nebo dietu tekutou. Je důležité dodržet interval mezi sáčky 6-8 hodin. Druhý sáček se užívá alespoň 6 hodin před výkonem, ne déle než 14 hodin před výkonem. Roztok se připravuje smícháním obsahu sáčku se 150 ml vody a před podáním se míchá cca 2–3 minuty. Aby nedošlo k dehydrataci, je třeba, aby pacienti každou hodinu po požití přípravku vypili alespoň 250 ml čirých tekutin (voda, čaj, jablečný džus atd.).

Na co si dát pozor

Stejně jako i další laxativa, má Picoprep řadu kontraindikací, jakými jsou například přecitlivělost na jakoukoliv složku přípravku, městnavé srdeční selhání, retence žaludečního obsahuje, ulcerace GIT, střevní neprůchodnost, nevolnost a zvracení nebo podezření na silnou dehydrataci. Při snížení ledvinných funkcí by navíc mohlo dojít i k hypermagnezémii, proto je v tomto případě použití přípravku nevhodné. Podobně může tento přípravek ovlivnit i účinnost a vstřebávání jiných orálně podávaných léků, jakými jsou např. antibiotika, antikoncepce či antidiabetika.

Stejná účinnost, menší zátěž pro pacienta

I z hlediska účinnosti si nový preparát nestojí špatně. V několika klinických studiích, které srovnávaly jeho účinnost s tradičními laxativy, se podařilo prokázat podobnou účinnost. Pro Picoprep však hovoří jak malá objemová zátěž pro pacienta (pouze 2× 150 ml oproti cca 4 litrům klasických laxativ), tak i snadná příprava.

(kam)

Zdroj:

  1. Ferring Pharmaceuticals CZ, s. r. o.: Produktová monografie – PICOPREP. Vydáno v červenci 2010.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se