Picoprep − kontaktní laxativum k vyprázdnění střeva v novém dávkování, které zajistí lepší kvalitu přípravy

30. 1. 2017

Picoprep je prášek určený k přípravě perorálního roztoku s pomerančovou příchutí, který je u dospělých, dospívajících a dětí starších 1 roku indikován k vyprázdnění střev před rentgenovým či endoskopickým vyšetřením nebo před otevřenou střevní operací. Nyní je k dispozici v novém dávkování, které zajistí lepší kvalitu přípravy střeva před výkonem.

Inzerce

Složení

Účinnými látkami přípravku Picoprep jsou pikosulfát sodný (kontaktní laxativum) a citrát hořečnatý (osmotické laxativum). Obě aktivní složky působí lokálně v tlustém střevě, ani jedna z nich se ve zjistitelném množství nevstřebává. Pomocnými látkami jsou hydrogenuhličitan draselný, sodná sůl sacharinu a pomerančové aroma obsahující arabskou klovatinu, laktózu, kyselinu askorbovou a butylhydroxyanisol.

Způsob užití a dávkování

Dospělí a děti od 9 let

K přípravě střeva před vyšetřením nebo chirurgickým zákrokem se u dospělých a dětí starších 9 let užívají 2 sáčky přípravku Picoprep rozmíchané ve 150 ml vody. Prášek je potřeba dobře rozmíchat do vzniku téměř bílé zakalené tekutiny se slabou pomerančovou vůní (2−3 minuty). Během vyprazdňování je nutné přijímat dostatečné množství čirých tekutin (ovocné šťávy bez dužiny, nealkoholické nápoje, vývar, čaj, káva bez mléka či smetany, voda), není však vhodné pít pouze vodu (kvůli riziku elektrolytové nerovnováhy). Poslední tekutiny lze užít nejpozději 2 hodiny před zákrokem.

V současnosti je u přípravku Picoprep doporučováno nové dávkovací schéma, které zajistí lepší přípravu střeva před výkonem než dříve používané dávkování. Dva sáčky přípravku Picoprep se podávají v závislosti na plánované době výkonu. První sáček se užívá 10−18 hodin před výkonem. Během následujících několika hodin je nutné jej zapít nejméně 5 skleničkami 250 ml čiré tekutiny. Druhý sáček je nutno užít 4−6 hodin před výkonem. Během následujících hodin je nutné jej zapít nejméně třemi 250ml skleničkami čiré tekutiny.

Děti od 1 roku do 9 let

Součástí balení přípravku je i odměrka o objemu 4 g (tedy 1/4 sáčku). Povrch odměrky je vhodné zarovnat (např. tupou hranou nože), aby byl odstraněn přebytek prášku. Odměřený prášek je nutné rozpustit ve vodě (přibližně 50 ml vody na 1 odměrku prášku). Prášek je potřeba dobře rozmíchat do vzniku téměř bílé zakalené tekutiny se slabou pomerančovou vůní (po dobu 2−3 minut).

Dávkování je u dětí (dle věku) následující:  

  • 1–2 roky: první dávka = 1 odměrka; druhá dávka = 1 odměrka,
  • 2–4 roky: první dávka = 2 odměrky; druhá dávka = 2 odměrky,
  • 4–9 let: první dávka = 1 sáček; druhá dávka = 2 odměrky.

Studie OPTIMA − účinnost a bezpečnost nového dávkovacího režimu

Ve studii OPTIMA byla porovnávána účinnost, bezpečnost a snášenlivost přípravku Picoprep podávaného v režimu s upraveným dávkováním oproti dříve používanému režimu s dávkováním den před výkonem (tj. první dávka se podá před 8. hodinou ranní den před výkonem a druhá dávka za 6–8 hodin). Hodnoceno bylo 204 pacientů, kteří byli randomizováni k režimu s upraveným dávkováním (n = 131) a k režimu den před výkonem (n = 73).

K hodnocení stupně přípravy střeva v jednotlivých segmentech byla použita Ottawská škála (Ottawa Bowel Preparation Scale). Byla prokázána superiorita režimu s upravovaným dávkováním u celkového vyčištění tračníku (skóre 4,26 u průměru celkového skóre Ottawské škály v režimu s upravovaným dávkováním oproti skóre 8,19 u průměru celkového skóre Ottawské škály v režimu dávkování den před výkonem; p < 0,0001 při hodnocení intention-to-treat). Současně bylo zjištěno, že pacienti léčení v režimu s upravovaným dávkováním mají 4,05× větší pravděpodobnost vyčištění i vzestupného tračníku než pacienti s režimem dávkování den před výkonem.

Zvláštní opatření

U osob s nízkou tělesnou hmotností (BMI < 18), dětí, starších pacientů, oslabených jedinců a pacientů s rizikem hypokalemie nebo hyponatremie je nutné monitorovat hydrataci, elektrolytovou rovnováhu a eventuálně režim vhodně pozměnit.

Zvláštní péči vyžadují také pacienti po nedávném gastrointestinálním chirurgickém zákroku, s poruchou funkce ledvin, nemocným srdcem, zánětlivým postižením střev nebo užívající léky, které by mohly porušit bilanci tekutin a/nebo elektrolytů.

V průběhu čištění střeva může zrychlením gastrointestinální pasáže dojít k ovlivnění vstřebávání jiných perorálně podávaných léků. Tetracyklinová a fluorochinolová antibiotika, železo, digoxin, chlorpromazin a penicilamin je nutné užít alespoň 2 hodiny před a ne méně než 6 hodin po užití přípravku Picoprep, aby se zabránilo vzájemné reakci.

Kontraindikace

Přípravek je kontraindikován při známé hypersenzitivitě na složky přípravku, městnavém srdečním selhání, žaludeční retenci, vředovém postižení gastrointestinálního traktu, toxické kolitidě, toxickém megakolon, ileu, nauzei a zvracení, akutním chirurgickém břišním stavu, závažné dehydrataci, rhabdomyolýze, hypermagnezemii, akutním zánětlivém onemocnění střev a závažné redukci renální funkce.

Těhotenství a kojení

Podávání přípravku Picoprep se v těhotenství z preventivních důvodů nedoporučuje, u kojících žen lze léčbu přípravkem Picoprep zvážit.

Nežádoucí účinky

Nejčastějšími nežádoucími účinky pozorovanými v klinických studiích jsou nauzea, bolest hlavy, konečníku a břicha a zvracení.

(epa)

Zdroj: SPC Picoprep prášek pro perorální roztok. Dostupné na: www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0160806&tab=texts

Štítky
Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se