Pentasa v terapii divertikulární nemoci – kazuistika

20. 3. 2009

Paní M.S. je 65 letá pacientka, která již několik let trpí bolestmi břicha, střídáním zácpy a průjmů, nadýmáním a dalšími obtížemi charakteru dyspepsie „dolního typu“. V její lékařské dokumentaci se nakonec objevila diagnóza dráždivý tračník. Pacientka dostala deflatulencia a několik typů anxiolytik a spasmolytik...

Inzerce

Paní M.S. je 65 letá pacientka, která již několik let trpí bolestmi břicha, střídáním zácpy a průjmů, nadýmáním a dalšími obtížemi charakteru dyspepsie „dolního typu“. Opakovaně vyhledala pomoc u obvodního lékaře a dále i u gastroenterologů v místě bydliště. V její lékařské dokumentaci se nakonec objevila konečná diagnóza dráždivý tračník. Pacientka dostala deflatulencia a několik typů anxiolytik a spasmolytik, efekt terapie se však nedostavil.

V naší ambulanci jsme zrevidovali dosavadní vyšetřovací program pacientky a výsledky provedených vyšetření, kde nás zaujal popis koloskopie s nálezem velkých divertiklů v levém kolon. Koloskopii jsme opakovali a opravdu jsme nalezli divertikly v rektu, esovité kličce a sestupném tračníku. Sliznice kolem divertiklů byla zarudlá a řada divertiklů obsahovala zatuhlou stolici. Histologické vyšetření sliznice kolem divertiklů prokázalo peridivertikulární kolitidu. Do medikace jsme nasadili mesalazin (Pentasa 500 mg SR) v dávce 3x1 tbl. a iniciálně probiotikum, doporučili jsme zvýšit obsah vlákniny ve stravě. Efekt námi podané terapie byl rychlý a kompletní. Naše závěrečná diagnóza zněla divertikulární nemoc.

Taková kazuistika je jistě typická (velké divertikly, peridivertikulární kolitida) a řada lékařů - specialistů by reagovala stejně jako my. Je třeba si uvědomit, že i nález nevelkých a nenápadných divertiklů, makroskopicky bez peridivertikulátní kolitidy (tato může být jen mikroskopická či chybět vůbec) může znamenat eventuální riziko komplikace divertikulární nemoci a terapie 5-ASA či kombinace 5-ASA a probiotika může pacientům výrazně pomoci.

MUDr. Marek Beneš, Klinika hepatogastroenterologie IKEM

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se