Nová léčba ulcerózní kolitidy?

15. 7. 2010

Studie odborného týmu z Calgarské univerzity publikovaná v červnu 2010 v prestižním odborném periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences možná předznamenává nové možnosti léčby ulcerózní kolitidy, a to pomocí prostaglandinů D2.

Inzerce

Studie odborného týmu z Calgarské univerzity publikovaná v červnu 2010 v prestižním odborném periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences možná předznamenává nové možnosti léčby ulcerózní kolitidy, a to pomocí prostaglandinů D2.

Ulcerózní kolitida probíhá v několika fázích, které mohou být ovlivněny mnoha faktory. Projevy onemocnění závisí na rozsahu postižení v počátku onemocnění, na věku, na délce trvání a na tíži příznaků. Obtíže pacienta souvisí s rozsahem a aktivitou zánětu.
U některých nemocných se může ataka vyskytnout pouze jednou, izolovaně. U menší části nemocných je onemocnění vleklé, s těžkými příznaky a s potížemi i v klidové fázi. U většiny pacientů je průběh onemocnění přerušovaný – chronicky intermitentní.

Léčba se mění v závislosti na fázi onemocnění. Obvykle se během života kombinují jednotlivé léčebné přístupy. V léčbě se uplatňují protizánětlivé léky, imunomodulační léky, biologická léčba, chirurgické řešení a vhodná dieta.

Autoři referované práce z Calgarské univerzity nyní identifikovali konkrétní chemickou látku, která může vyvolat remisi u pacientů s ulcerózní kolitidou. Odborný tým zjistil, že lidé v dlouhodobé remisi ulcerózní kolitidy mají zvýšené hladiny prostaglandinu D2. Prostaglandin D2 byl již dříve identifikován jako důležitá součást podpory hojení zánětů u laboratorních potkanů.

Podle závěrů této studie byly hladiny prostaglandinu D2 zvýšené jen u pacientů v dlouhodobé remisi, což naznačuje, že tato látka může být klíčovým faktorem v prevenci nových epizod ulcerózní kolitidy. Popisovaný objev by tak mohl vést k nové léčbě zánětlivých onemocnění střev – léčba by podporovala produkci prostaglandinu D2. Navíc je možné, že by léčba mohla být účinná i u Crohnovy choroby.

(syna)

Zdroj:

  1. PNAS, June 29, 2010; vol. 107, no. 26: pp. 12023–12027; doi: 10.1073/pnas.1004982107
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se