Neplánovaná gravidita u ženy s Crohnovou nemocí - kazuistika

23. 9. 2012

U pacientek s idiopatickými střevními záněty a po resekci střev může dojít ke snížení účinnosti orálních kontraceptiv. U těchto žen je riziko selhání perorální kontracepce zvýšeno, neboť je zrychlena pasáž tráveniny nemocným střevem a dochází k malabsorpci.

Inzerce

Kontracepci u pacientek s Crohnovou nemocí je třeba věnovat zvýšenou pozornost i vzhledem k možnému ohrožení průběhu těhotenství během vzplanutí nemoci a k teratogennímu vlivu některých imunosupresiv. Je ovšem nutné vzít v úvahu i rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce, především s ohledem na extraintestinální projevy Crohnovy nemoci (zvýšené riziko tromboembolie, hepatobiliárních onemocnění a osteoporózy).

V časopise Canadian Family Physician byla publikována kazuistika pacientky s Crohnovou nemocí, která otěhotněla i přes pravidelně užívanou perorální antikoncepci.

40letá žena bílé pleti se dostavila na pohotovost s anamnézou osmitýdenní amenorhey, abdominální distenze a průjmu. Diagnóza Crohnovy nemoci jí byla stanovena před 9 lety střevní biopsií a žena se domnívala, že jde o relaps onemocnění. Pacientka měla dvě děti, 12 a 10 let staré. Užívala kombinovanou orální antikoncepci obsahující 30μg ethinylestradiolu, předepsanou rodinným lékařem. Pacientka byla v remisi onemocnění a trvale neužívala žádné léky. Menstruace byla dlouhodobě nepravidelná, krvácení pouze lehké a i přes pravidelné užívání antikoncepce vždy nedocházelo k měsíčnímu krvácení.

Pacientka byla štíhlá a bledá. Palpačně byla nápadná zvětšená děloha, odpovídající 28. týdnu gravidity. Výsledky těhotenského testu byly pozitivní a sonograficky byla potvrzena přítomnost živého 27 týdnů a 4 dny starého plodu.

Pacientka byla neplánovaným a nechtěným těhotenstvím zaskočena a kvůli strachu z možného Downova syndromu se zpočátku chtěla poradit o ukončení těhotenství. Po rozhovoru s gynekologem a klinickým psychologem situaci nakonec akceptovala a ve 30. týdnu podstoupila amniocentézu, která proběhla pod steroidní clonou a za hospitalizace na neonatologickém oddělení. Analýza karyotypu neprokázala žádné odchylky. Pacientka porodila ve 38. týdnu zdravý plod dívčího pohlaví o hmotnosti 2,8 kg.

Po ukončení šestinedělí byla zajištěna antikoncepce levonorgestrel uvolňujícím intrauterinním tělískem.

(hak)

Zdroj: Unplanned pregnancy in a woman with Crohn disease. Nisha Lakhi, Abha Govind, Can Fam Physician 2012; 58: 531−2

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se