Místní a systémová biologická dostupnost 5-ASA – srovnání tří různých přípravků

20. 4. 2012

Biologická dostupnost tří přípravků (Asacol, Claversal a PENTASA) obsahujících pouze kyselinu 5-aminosalicylovou (5-ASA) byla předmětem studie dánských autorů. Zmiňované studie se účastnilo 8 pacientů s ileostomií a 12 zdravých jedinců, u nichž byla biologická dostupnost hodnocena po 6 dnech léčby dávkou 2 g 5-ASA.

Inzerce

Biologická dostupnost tří přípravků (Asacol, Claversal a PENTASA) obsahujících pouze kyselinu 5-aminosalicylovou (5-ASA) byla předmětem studie dánských autorů. Zmiňované studie se účastnilo 8 pacientů s ileostomií a 12 zdravých jedinců, u nichž byla biologická dostupnost hodnocena po 6 dnech léčby dávkou 2 g 5-ASA. Místní biologická dostupnost, odrazem které byly koncentrace 5-ASA, byla měřena na dvou klinicky významných etážích střeva, a to na začátku a konci kolon. Odhady systémové biologické dostupnosti byly pak odvozeny na základě exkrece v moči a na základě plazmatických hodnot 5-ASA a acetyl-5-ASA (Ac-5-ASA).

Všechny tři zmiňované přípravky byly navrženy tak, aby docházelo k uvolňování 5-ASA na různých úrovních střeva. Autoři však u pacientů nezaznamenali signifikantní rozdíl v koncentracích 5-ASA v odpadech z ileostomie (Asacol 1,8 mmol/l, Claversal 3,4 mmol/l, Pentasa 2,0 mmol/l). Nicméně ale zaznamenali menší vylučování 5-ASA a Ac-5-ASA močí u Asacolu (5,2% vs. 27,9% u Claversalu a 23,0% u Pentasy; medián hodnot požitých denních dávek) a také nižší koncentraci Ac-5-ASA v odpadech z ileostomie po léčbě Asacolem (medián 0,8 mmol/l). To by pak svědčilo pro distálnější uvolňování tohoto přípravku ve srovnání s Claversalem (medián 2,4 mmol/l) a Pentasou (medián 5,5 mmol/l).

U zdravých jedinců byla zachycena vyšší koncentrace 5-ASA ve stolici po požití Asacolu (medián 9,8 mmol/l) ve srovnání s Claversalem (medián 5,0 mmol/l), avšak v koncentracích Ac-5-ASA (Asacol 21,5 mmol/l, Claversal 21,6 mmol/l) nebyl nalezen signifikantní rozdíl. Tato zjištění by šla vysvětlit větší systémovou absorpcí 5-ASA při podání Claversalu, a proto by taky léčba Claversalem vyústila v největší vylučování 5-ASA a Ac-5-ASA močí (43,7% oproti 35,6% u Asacolu a 31,6% u Pentasy; medián hodnot denně požité dávky). Vysoká koncentrace Ac-5-ASA v odpadech z ileostomie a ve stolici po užití Pentasy a zároveň jeho nízké plazmatické koncentrace poukazují na pomalé uvolňování 5-ASA u tohoto přípravku při jeho průchodu tenkým a tlustým střevem.

Výsledky studie tedy ukazují, že Asacol je uvolňován spíše v distálních částech tenkého střeva, zatímco PENTASA je postupně uvolňovaná v tenkém i tlustém střevě.

(mik)

Zdroj: Christensen L. A. et al. Topical and systemic availability of 5-aminosalicylate: comparisons of three controlled release preparations in man. Aliment Pharmacol Ther. 1990 Oct; 4 (5): 523–33; doi: 10.1111/j.1365-2036.1990.tb00499.x

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se