Léčba ulcerózní kolitidy granulemi s prodlouženým uvolňováním mesalazinu

17. 3. 2016

Ulcerózní kolitida (idiopatická proktokolitida) je chronické zánětlivé onemocnění střevní sliznice, které se obvykle omezuje na tlusté střevo. Základem léčby ulcerózní kolitidy jsou aminosalicyláty (sulfasalazin, mesalazin), pro různý rozsah postižení jsou dostupné různé lékové formy.

Inzerce

Ulcerózní kolitida (idiopatická proktokolitida) je chronické zánětlivé onemocnění střevní sliznice, které se obvykle omezuje na tlusté střevo. Základem léčby ulcerózní kolitidy jsou aminosalicyláty (sulfasalazin, mesalazin), pro různý rozsah postižení jsou dostupné různé lékové formy. Aminosalicyláty by měl pacient užívat i v rámci udržovací terapie po dosažení remise.

Bohužel nutnost užívat některé tyto preparáty několikrát denně výrazně ovlivňuje compliance pacientů, která je velmi nízká (mezi 45 a 65 %). Užívání mesalazinu ve formě granulí pouze v jedné denní dávce (Pentasa® 2 g sachet) proto může zvýšit adherenci k léčbě, což se projeví zlepšením terapeutických výsledků. 

Cílem brazilských výzkumníků bylo porovnat účinnost mesalazinu v udržovací léčbě ulcerózní kolitidy, a to v režimech 1× vs. vícekrát denně. Autoři práce navíc provedli rovněž studii nákladové efektivity v brazilském zdravotním systému, v úvahu přitom brali i očekávanou vyšší adherenci k léčbě.

Podle výsledků studie užívání mesalazinu zvyšuje šanci na dosažení a udržení remise ve srovnání s placebem, vyšší dávky jsou přitom spojené s větší šancí na dosažení či udržení remise bez nárůstu rizika nežádoucích účinků. Užívání jediné denní dávky v udržovací léčbě je efektivní a je při něm vyšší compliance pacientů ve srovnání s více denními dávkami, náklady na léčbu jsou přitom nižší.

(epa)

Zdroj: Nishikawa A. M., Paladini L., Delfini R., Kotze P. G., Clark O. Decision tree construction and cost-effectiveness analysis of treatment of ulcerative colitis with Pentasa® mesalazine 2 g sachet. Arq Gastroenterol 2013; 50 (4): 297−303; doi: 10.1590/S0004-28032013000400011.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se