Kombinace perorálního a rektálního mesalazinu při léčbě ulcerózní kolitidy − dopady na příznaky a kvalitu života

10. 5. 2016

Mají pacienti léčení perorálním mesalazinem větší šanci na zlepšení, pokud přidáme i mesalazin ve formě klyzmatu? Studie PINCE ukázala, že ano. Nyní se výzkumníci zabývali jednotlivými aspekty tohoto zlepšení podrobněji.

Inzerce

Studie PINCE: kombinovat se vyplatí

Mesalazin (patřící mezi 5-aminosalicyláty) je lékem první volby pro terapii většiny forem mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidy. Studie PINCE, publikovaná již v roce 2005, se zaměřila na otázku, zda kombinace perorálního mesalazinu s klyzmatem vede k lepším terapeutickým výsledkům. 127 účastníků trpících mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou bylo po 8 týdnů léčeno perorálním mesalazinem v dávce 4 g/den (dávkování 2× denně). První 4 týdny zároveň ve večerních hodinách dostávali klyzma obsahující 1 g mesalazinu či placebo. Kombinační terapie se ukázala jako výrazně účinnější v dosahování remise choroby − v 8. týdnu bylo v remisi 64 % pacientů léčených kombinační terapií a pouze 43 % těch, kteří dostávali perorálně mesalazin a rektálně placebo.

Další parametry úspěšné léčby aneb PINCE pod lupou

Úspěchem však není jen remise choroby, ale i další cíle léčby. Analýza, které se nyní věnujeme, oprášila tehdy téměř 10 let starou studii a zaměřila se podrobněji na tyto aspekty zlepšení:

  • časná odpověď na léčbu − určována pomocí zjednodušeného indexu aktivity ulcerózní kolitidy
  • míra slizničního hojení − určována endoskopicky
  • úbytek krvácení z konečníku − zjištěn pomocí pacientských deníků
  • subjektivní hodnocení kvality života − zjištěno formou dotazníku

K výrazně lepší odpovědi na léčbu došlo již v průběhu prvních dvou týdnů kombinační léčby. Krvácení ubývalo u této skupiny pacientů výrazně rychleji. Významný rozdíl ve vzhledu střevní sliznice byl pozorován ve 4. týdnu léčby. Ke zlepšení kvality života došlo u obou skupin, avšak výsledek u pacientů léčených kombinační terapií byl opět významně lepší, přičemž většina účastníků studie terapii dobře snášela − zhruba 85 % z nich by bylo v budoucnu ochotno i přes každodenní aplikaci klyzmat tuto léčbu opět podstoupit.

Velkou výhodou je rychlost zlepšení

Nejdůležitějším přínosem této nové analýzy výsledků studie PINCE bylo zjištění významně rychlejší odpovědi na léčbu při užití kombinované terapie mesalazinem. S tímto souvisí i rychlý úbytek krvácení z konečníku, jež patří k nejvíce nepříjemným symptomům aktivní ulcerózní kolitidy. Rychlá úleva od příznaků je pro pacienty obzvláště důležitá. Kombinační terapie orálním a rektálním mesalazinem tak zůstává postupem, který je prokazatelně možné doporučit pro léčbu mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidy.

(luko)

Zdroje:

  1. Probert C. S., Dignass A. U., Lindgren S. et al. Combined oral and rectal mesalazine for the treatment of mild-to-moderately active ulcerative colitis: rapid symptom resolution and improvements in quality of life. J Crohns Colitis 2014 Mar; 8 (3): 200−207; doi: 10.1016/j.crohns.2013.08.007.
  2. Marteau P., Probert C. S., Lindgren S. et al. Combined oral and enema treatment with Pentasa (mesalazine) is superior to oral therapy alone in patients with extensive mild/moderate active ulcerative colitis: a randomised, double blind, placebo controlled study. Gut 2005; 54 (7): 960−965.
Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se