Kazuistika: Podobnosti a rozdíly mezi Henoch-Schönleinovou purpurou a Crohnovou chorobou

10. 12. 2012

22letý muž, který doposud vážněji nestonal a s ničím se dlouhodobě neléčil, přišel na pohotovost pro kožní léze na loktech, bércích a chodidlech. Exantém se objevil 8 dní po nezávažném kataru horních cest dýchacích.

Inzerce

22letý muž, který doposud vážněji nestonal a s ničím se dlouhodobě neléčil, přišel na pohotovost pro kožní léze na loktech, bércích a chodidlech. Exantém se objevil 8 dní po nezávažném kataru horních cest dýchacích. Dále pacient udával bolest břicha, zvracení, průjem a bolesti kloubů (kolenou, kotníků a zápěstí). Fyzikální vyšetření bylo bez patologického nálezu. V laboratorním vyšetření byla nalezena leukocytóza 13,230/mm3 s neutrofilií, hodnota C-reaktivního proteinu (CRP) 40 mg/l, v moči pak proteinurie a ketonurie. Případ byl uzavřen jako Henoch-Schönleinova purpura (HSP) a pacient začal užívat prednison v dávce 30 mg/den.

O dva dny později pacient přichází pro zhoršení bolestí břicha, tmavou průjmovitou stolici a zvracení. Ve fyzikálním nálezu byly popsány borborygmy, bolestivá palpace nad pravou jámou kyčelní bez známek peritoneálního dráždění, exantém na prstech dolních končetin bez exantému na hýždích a artritida.

V laboratorních výsledcích byla opět elevace zánětlivých parametrů – leukocytóza 17,670 mm³, CRP 34 mg/l, dále ferritin 352 ng/ml, alfa1-globuglobulin 13 %. Ultrazvuk břicha popsal rozšíření stěny kličky ilea. CT břicha potvrdilo rozšíření a ztluštění terminálního ilea, hypervaskularizaci vzestupného colon a střední množství volné peritoneální tekutiny. Gastroskopie nezachytila žádné změny. Sérologie Yersinie a Anisakis (hlístice parazitující v mořských rybách) měly negativní výsledek, stejně jako vyšetření stolice. Kolonoskopie prokázala změny sliznice ilea, které měly edematózní, erytematózní charakter s pseudopolypózními útvary. Provedená biopsie sliznice popsala nespecifický chronický zánět terminálního ilea. Ve vzdálenosti 35 cm od anu se nacházely různé aftózní léze, které v biopsii měly nespecifický charakter. Během hospitalizace se pacientovi podával metylpredisolon v dávce 1 mg/kg/den intravenózně. Postupně došlo k úpravě symptomů a vymizení proteinurie. Za 7 dní po zahájení terapie nově provedená vyšetření neukázala žádné známky ileitidy. Dávka kortikosteroidů se postupně snižovala a i poté pacient zůstal asymptomatický.

Diskuze

HSP řadíme k leukocytoklastickým vaskulitidám, které se vyskytují zejména u dětí. Postihují řadu orgánů včetně zažívacího traktu. Onemocnění může předcházet infekce horních dýchacích cest. Diagnóza je založena na následujících symptomech:

  • kožní purpura,
  • artralgie nebo artritida,
  • renální postižení,
  • bolest břicha.

Gastrointestinální příznaky nacházíme téměř u 80 % pacientů. Při endoskopickém vyšetření detekujeme léze v duodenu, rektu a ileu.

(blš)

Zdroj: Cocozza G. et al. Doubts and similarities between Crohn’s disease and Henoch-Schönlein purpura, Rev Esp Enferm Dig. 2012 Apr; 104 (4): 222–3.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se