#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Je pravda, nebo mýtus, že používání nesteroidních antirevmatik vede k exacerbaci nespecifických střevních zánětů?

28. 9. 2009

Nesteroidní antirevmatika, ať už konvenční, nebo nové selektivní inhibitory cyklooxygenázy-2, jsou stále nejčastěji používanými léčivy pro terapii nejrůznějších zánětlivých stavů. Stále trvá silné podezření o možné asociaci mezi užíváním NSAIDs a relapsem nespecifických střevních zánětů, zejména ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci.

Nesteroidní antirevmatika (angl. NSAIDs, nonsteroidal anti-inflammatory drugs), ať už konvenční, nebo nové selektivní inhibitory cyklooxygenázy-2 (COX-2, koxiby), jsou stále nejčastěji používanými léčivy pro terapii nejrůznějších zánětlivých stavů. Stále trvá silné podezření o možné asociaci mezi užíváním NSAIDs a relapsem nespecifických střevních zánětů (angl. IBDs, inflammatory bowel diseases), zejména ulcerózní kolitidy (angl. UC, ulcerative colitis) a Crohnovy nemoci (angl. CD, Crohn’s disease).

Poslední studie, pocházející z Řecka, si vzala za cíl objasnit tento uvažovaný nežádoucí účinek, včetně patogenetických mechanismů, které k tomu vedou. Studie neproběhla na pacientech, nýbrž se zaměřila na celkový souhrn této problematiky, a to shrnutím originálních článků, kontrolovaných randomizovaných studií, studií případů a kontrol a dalších vědeckých citací. Jednalo se o články publikované v internetových databázích PubMed, Scopus Database a Science Direct database a vyhledávané pomocí anglických klíčových slov NSAIDs, Coxibs, COX-2 inhibitors, IBD, UC a CD.

Při dlouhodobém užívání spíše pravda, při krátkodobém spíše mýtus

Ze shrnutí vyplývá, že se potvrdilo důvodné podezření o vyšším výskytu exacerbací IBDs následně po léčbě pomocí nesteroidních antirevmatik. To se však týká jen dlouhodobého užívání této skupiny léčiv. Ukázalo se totiž, že při krátkodobém použití je vcelku dobře tolerována a probíhá bez vedlejších účinků jak léčba novou skupinou koxibů, tak starší skupinou inhibitorů COX-1 (zejména aspirin v nízkých dávkách). Zůstává tedy nejasné, zda je bezpečnější používat selektivnější skupinu koxibů (COX-2) než tradiční nesteroidní antirevmatika, neboť jsou některá data z různých zdrojů navzájem konfliktní.

Co se týče objasnění patogenetického mechanismu relapsu onemocnění, nejvíce pravděpodobným a nejčastějším vedlejším účinkem nesteroidních antirevmatik je redukce prostaglandinů. Z těchto důvodů je žádoucí si do budoucna počkat na nové dvojitě slepé randomizované kontrolované studie, včetně studií patogenetického mechanismu in vitro.

(ercp)

Zdroje:

  1. Exacerbation of inflammatory bowel diseases associated with the use of nonsteroidal anti-inflammatory drugs: myth or reality? Eur J Clin Pharmacol. Publikováno on-line 27. 8. 2009.
  2. Inflamm Bowel Dis. 2004 Nov; 10 (6): 751–7.
  3. Clin Gastroenterol Hepatol. 2006 Feb; 4 (2): 196–202.


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#