Guidelines pro výběr zobrazovací metody u pediatrických pacientů s IBD

10. 12. 2012

Nová studie publikovaná v American Journal of Roengenology se zaměřila na vytvoření guidelines pro výběr zobrazovací metody (především indikace vyšetření magnetickou rezonancí – MR – či počítačovou tomografií – CT) u dětí se zánětlivými střevními onemocněními (IBD).

Inzerce

Nová studie publikovaná v American Journal of Roengenology se zaměřila na vytvoření guidelines pro výběr zobrazovací metody (především indikace vyšetření magnetickou rezonancí – MR – či počítačovou tomografií – CT) u dětí se zánětlivými střevními onemocněními (IBD). Veškeré postupy směřovala ke 3 standardním klinickým scénářům.

Scénář č. 1: Pacient se suspektní IBD

Snahou diagnostiky je co nejpřesněji stanovit rozsah a vážnost onemocnění. Neméně důležité je i případné rozlišení podtypu IBD.

Citlivost MR enterografie je srovnatelná s CT enterografií. Na základě dokonalejšího prostorového zobrazení však při potřebě rozlišení subtypu choroby jednoznačně vyhrává CT enterografie. Nezbytnou podmínkou vyšetření u dětí je využití technik snižujících radiační dávku. CT enteroklýza není vhodná z důvodu značné invazity vyšetření.

Scénář č. 2: IBD pacient s akutními symptomy (febrilie, peritonitida, leukocytóza)

Důraz je kladen na co nejrychlejší vyhodnocení situace. Vyloučení extraluminálních komplikací (perforace střeva, absces) je nezbytné.

Za diagnostickou jedničku je považováno CT po orálním podání kontrastní látky. Provedení je rychlé, spolehlivé a dětmi bývá dobře snášeno.

Scénář č. 3: IBD pacient s neakutní recidivou (abdominální bolest, průjem)

Vyšetření napomáhá zhodnocení dosavadní léčby. Zároveň stanovuje potřebu další farmakologické či chirurgické intervence.

Jako nejvhodnější byla vyhodnocena MR enterografie. Vysoká citlivost, spolehlivá detekce akutně probíhajícího zánětu a zobrazení bez užití ionizujícího záření je stěžejní. Právě obava z kumulativní radiace omezuje opakované použití CT u dětí s IBD.

Najít nejvhodnější zobrazovací metodu u pediatrických pacientů nebývá jednoduché. Lékař by měl uvážit přesnost metody, vhodnost vystavení dítěte radiaci a snášenlivost metody samotným pacientem.

(msd)

Zdroj: Michael S. Gee et all. Imaging of Pediatric Patients With Inflammatory Bowel Disease. American Journal of Roentgenology. October 2012, vol. 199, No. 4: 907–915; doi: 10.2214/AJR.11.7966

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se