Frekvence dávkování mesalazinu u pacientů s ulcerózní kolitidou v klidovém stadiu

11. 7. 2010

Perorální podávání mesalazinu v případě ulcerózní kolitidy s mírnou až středně těžkou aktivitou nemoci je v současnosti považováno za standardní terapeutický postup. Na účinnost a bezpečnost podávání perorálního mesalazinu (Pentasa) v jedné denní dávce ve srovnání s dobře zavedeným podáváním ve dvou denních dávkách se zaměřili autoři studie PODIUM.

Inzerce

Perorální podávání mesalazinu v případě ulcerózní kolitidy s mírnou až středně těžkou aktivitou nemoci je v současnosti považováno za standardní terapeutický postup. Na účinnost a bezpečnost podávání perorálního mesalazinu (Pentasa) v jedné denní dávce ve srovnání s dobře zavedeným podáváním ve dvou denních dávkách se zaměřili autoři studie PODIUM.

Metodika studie

Jednalo se o multicentrickou, randomizovanou, zaslepenou studii, do které bylo zařazeno 362 pacientů s ulcerózní kolitidou v klidovém stadiu. Tito pacienti byli pak náhodně rozděleni do dvou skupin v poměru 1:1. První skupina užívala 2 g perorálního mesalazinu v jedné denní dávce, zatímco druhá skupina užívala dvakrát denně 1 g. Obě skupiny užívaly léčbu po dobu 12 měsíců. Primárním cílem studie bylo porovnat udržení remise v průběhu 1 roku, a to na základě zhodnocení indexu aktivity onemocnění (UCDAI) pomocí metody dle Kaplana-Meiera.

Výsledky studie

Po ročním sledování zůstalo v remisi 70,9 % pacientů ze skupiny léčené jednou denní dávkou mesalazinu oproti 58,9 % pacientů ze skupiny léčené dvěma denními dávkami. Tento rozdíl byl statisticky významný (P 0,024), což svědčí pro vyšší účinnost podávání v jedné denní dávce. Pacienty prezentovaná adherence k léčbě, měřená pomocí vizuální analogové škály po 4, 8 a 12 měsících, byla významně vyšší ve skupině užívající mesalazin v jedné denní dávce. Co se týče compliance pacientů, nebyl mezi skupinami pozorován signifikantní rozdíl. Stejně tak v celkové incidenci nežádoucích účinků nebyl mezi skupinami zaznamenán statisticky významný rozdíl (P 0,23).

Závěry studie

Autorům se jasně podařilo prokázat, že pacienti s ulcerózní kolitidou užívající perorální mesalazin ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním v jedné denní dávce dosahují remise častěji a vykazují také lepší adherenci k léčbě než pacienti, kteří jej užívají ve dvou denních dávkách.

(mik)

Zdroj: Clin Gastroenterol Hepatol. 2009 Jul; 7 (7): 762–769.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se