Dostupnost perorálně podávaného mesalazinu v mikrogranulích v tenkém střevě

1. 2. 2012

Terapeutickou účinnost perorálního mesalazinu v mikrogranulích u Crohnovy choroby postihující tenké střevo vysvětluje uvolnění velké části účinné látky a její vysoká dostupnost již v této části lumen trávicího traktu.

Inzerce

Pro perorální podávání mesalazinu u nespecifických střevních zánětů je nutná léková forma s pomalým uvolňováním, která brání jeho předčasnému vstřebání a inaktivaci. U mesalazinu v mikrogranulích (Pentasa) byla prokázána účinnost u Crohnovy choroby postihující tenké střevo. Vzhledem k tomu, že nejsou známy koncentrace účinné látky tohoto léku ve střevním lumen, byla provedena studie, která hodnotila uvolňování mesalazinu z mikrogranulí v trávicím traktu.

U šesti zdravých jedinců byla měřena hladina mesalazinu a jeho hlavního metabolitu acetylmesalaminu v duodenu, jejunu, ileu, v plazmě a v moči po dobu 7 hodin po perorálním podání mesalazinu (500 mg) spolu se značeným jídlem.

Žaludek opustil mesalazin společně s jídlem. Asi 20 % podané účinné látky se uvolnilo při průchodu tenkým střevem. Koncentrace mesalazinu a jeho metabolitu byla 52, resp. 38 μg/ml v duodenu, 59, resp. 82 μg/ml v jejunu a 64, resp. 104 μg/ml v ileu. Do tračníku se dostalo 82 % podaného mesalazinu (7 % v rozpuštěné formě, 75 % v mikrogranulích). Močí se vyloučilo 3,5 % podané dávky.

Většina perorálně podaného mesalazinu s prodlouženým uvolňováním dosahuje tlustého střeva. Značný podíl (asi 20 %) se ovšem z mikrogranulí uvolňuje již v lumen tenkého střeva, kde dosahuje vysokých koncentrací, které vysvětlují účinnost mesalazinu u Crohnovy choroby postihující tenké střevo.

(zza)

Zdroj: Layer PH, Goebell H, Keller J, et al. Delivery and fate of oral mesalamine microgranules within the human small intestine. Gastroenterology 1995(May);108(5):1427-1433.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se